BBC’den seçim analizi: HDP belirleyici rol alacak

featured

Türkiye’deki seçim sürecini masaya yatıran BBC, seçim dışı bırakılmaya çalışılan HDP’nin Türkiye’nin 3. büyük partisi olduğunun ve seçim sonucunu belirleyebileceğinin altını çizdi.

Nisan ÖZEN-MUNZUR PRESS

Seçim tarihinin yaklaştığı Türkiye’deki süreci inceleyen BBC, hazırladığı analizde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın politikaları, Altılı Masa’daki aday belirleme süreci, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza ve HDP‘nin seçim dışı bırakılması durumunu ele aldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı açıklamasının ardından dış basında da gözler ülkemizdeki seçimlere çevrildi. Hem Meclis hem de Cumhurbaşkanı için aynı gün sandığa gidilecek olan Türkiye’de sonucu belirleyecek oyların kapatılması söz konusu olan HDP’nin Kürt seçmenlerinden gelmesi bekleniyor.   

Türkiye’deki seçim sürecini masaya yatıran BBC, hazırladığı makalede, Erdoğan, Altılı Masa, İmamoğlu’na verilen ceza ve HDP’yi seçim dışı bırakılması durumunu ele aldı.

BBC, aldığı görüşlere göre, HDP’nin Türkiye’nin 3. büyük partisi olduğunun ve seçim sonucunu belirleyebileceğinin altı çizdi.  

https://x.com/BBCWorld/status/1622046877083385858?s=20

“HDP, BELİRLEYİCİ ROL ALACAK ÜÇÜNCÜ PARTİ KONUMUNDA”

Türkiye’deki Kürt seçmenini parti çatısı altında toplayan HDP’nin devletten aldığı desteğin Ocak ayında kesildiğini ve partinin terör örgütü propagandası yaptığı iddiası ile kapatılması olasılığının bulunduğuna dikkat çeken BBC, HDP Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy’dan görüş alarak Kürt seçmenlerin nasıl bir yol izleyeceğini sordu. 

 Kürt seçmenlerin 2016’dan bu yana cezaevinde tutulan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş‘a duyduğu sempatinin hala yoğun olarak devam ettiği belirtilen analizde Demirtaş’ın posterlerinin elden ele dolaştığı ve mitinglerde yoğun olarak göze çaptığını da vurgulandı.

“HALKIMIZ SEÇİME GİRMENİN YOLUNU BULACAKTIR”

HDP Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ise yaptığı açıklamada  Demirtaş’ın hapiste tutulmasının nedeni olarak seçmen üzerindeki etkisi ve hızla artan siyasal popülaritesini gösteriyor. 

Hişyar Özsoy’a göre mevcut iktidar HDP’yi kapatsa bile bunun ne HDP’yi ne de ona oy veren seçmeni durduramayacağı yönünde. Hişyar Özsoy, “Partimiz yasaklansa bile halkımız başka siyasi partileri kullanarak seçime girmenin yolunu bulacaktır” diyor. 

ERDOĞAN 3. KEZ ADAY OLABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı işaret etse de henüz adaylığını resmen açıklamadı. 20 yılı aşkın süredir iktidarda bulunan Erdoğan’ın aday olmasına kesin gözü ile bakılırken, Anayasa’nın “bir kişinin en fazla iki dönem cumhurbaşkanı seçilebileceğini” gösteren 101. maddesinin ise nasıl uygulanacağı merak konusu… 

Erdoğan’ın adaylığı soruyan Çağatay ise geçmişte seçim yasağı getirilen Erdoğan’ın mağdur hali ile popülerliğini nasıl artırdığını hatırlatıyor. Çağatay’a göre Erdoğan yine aday olmak istiyorsa elini çabuk tatması gerekiyor.

HAYAT PAHALILIĞI TÜRKİYE’Yİ SARMIŞ DURUMDA

Erdoğan’ın seçim söylemleri arasında bozulan ekonomiyi düzelteceği yönünde olsa da muhalefet liderleri demokrasi ve tek adam yönetiminin altını çiziyor.  Ekonomik yetersizlikle boğuşan seçmenler neler diyor.  

Geçen yıl kira bedeli olarak 4 bin 500 lira (240 dolar; 195 sterlin) ödediğini söyleyen bir vatandaş, kiranın iki katını ödemeyi kabul ettitleri halde ev sahibi tarafından kendilerine ‘evi boşaltın’ denmesinden yakınıyor. Aynı evin kirasının artık 30 bin liraya dayandığını anlatan vatandaş yaşadığı zorluğu “Kendimi çok savunmasız hissediyorum. Sanki bir ormandayım, hayatta kalmaya çalışıyorum.” söyleri ile anlatıyor.

Emekliler ise en çok mutfak masraflarının ağırlaşmasından şikaletçi. Geçen yıl bir kilogram domatesi 8-10 lira ödeyen bu yıl 25 TL ödülyor. Emekli bir vatandaş “”Bu yıl birden bire fakirleştik. Sokakta hissettiğimiz enflasyonun yüzde 600 olduğunu düşünüyorum ama emekli maaşlarındaki artış sadece yüzde 30” diye konuşuyor.

YEŞİLADA: MAAŞ ARTIŞLARI ERKEN TÜKENECEK

Ancak Global Source Partners Türkiye danışmanı Atilla Yeşilada ise enflasyonun maaş artışlarını çok erken tüketeceğine inanıyor. Yeşilada, “Başka bir ücret ve emekli maaşı düzenlemesi olmazsa… bazı seçmenlerin şu anda hissettikleri şükran duygusu hızla yok olacak” diye konuşuyor,

ALTILI MASA’NIN ADAYI KILIÇDAROĞLU MU OLACAK?

BBC’nin analizine göre 13 Şubat’ta Altılı Masa’nın adayını açıklaması olası. Pek çok kişi Türkiye’nin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk  Partisi’nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçeceğini düşünüyor.

Bir diğer çok tartışılan isim ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu.

Geçen ay bir mahkeme, belediye başkanını seçim yetkililerine hakaret ettiği iddiasıyla siyasetten men etti ve siyasi gerekçelerle reddettiği bir davada yaklaşık üç yıl hapis cezasına çarptırdı. Karara itiraz ederken halen görevde.

İMAMOĞLU’NA CEZA KARARI GERİ TEPEBİLİR

2019 yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun seçimin yenilenmesi ile yönetime geldiğini hatırlatan analizde The Washington Institute düşünce kuruluşundan Soner Çağatay’ın İstanbul belediye başkanını siyasi hayattan men etmeye yönelik herhangi bir girişimin geri tepebileceği görüşüne yer veriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 1990’larda çok benzer bir durumda kaldığını ve bu durumun ona oy olarak geri döndüğü hatırlatılıyor. Soruya yanıt veren Çağatay, “Bu onu bir şehit ve kahraman yaptı ve muhteşem bir geri dönüş gerçekleştirdi.” diyor.

BBC’den seçim analizi: HDP belirleyici rol alacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!