İngiltere Savunma Bakanı Schapps’ın BBC’ye Terörist Terimi Eleştirisi

featured

BBC internet sitesindeki haberde Hamas için ‘terörist’ dememesi üzerine hükümet tarafından tepkilere maruz kalmıştı. BBC gelen tepkiler üzerine yayın ilkelerini savundu.

BBC muhabiri John Simpson da “İngiltere’de siyasetçiler BBC’nin ‘terörist’ terimini kullanmaktan kaçındığını yıllardır gayet iyi bilir ve birçoğu da özel sohbetlerinde bu görüşü paylaşır. Birini terörist diye tanımlamak sizin olayı tarafsız bir pozisyondan görmeyi bıraktığınızı ve taraf tuttuğunuzu gösterir. BBC’nin işi gerçekleri izleyicisinin önüne sermek ve dürüstçe, nutuk çekmeden, onların kendi fikirlerini oluşturmasına izin vermektir.” ifadelerini kullandı.Savunma Bakanı Grant Schapps’dan eleştiri

Bakan Schapps LBC radyosunda verdiği röportaj ’da;

“Bu, bir tür eşitlenebilirlik, ya da hep söyledikleri gibi, olayın iki tarafı var anlayışının kepazelik sınırlarında olduğunu düşünüyorum. “Gidip masum insanları, bebekleri, festivale katılanları, yaşlıları katleden Hamas’in İngiltere tarafından resmen terörist bir örgüt sayıldığını ve desteklenmesinin yasadışı olduğunu, Bunlar özgürlük savaşçıları değil, militanlar değil, bildiğiniz en tipiğinden teröristler ve BBC internet sitesine girip bunlardan terörist olarak değil de hâlâ silahlı kişiler ya da militanlar diye söz edildiğini görmek olağanüstü” dedi
BBC yayın ilkeleri kılavuzu ne diyor?

BBC’nin yayın politikalarını her konuda ayrıntılı bir şekilde belirleyen yayın ilkeleri kılavuzunda ‘terörist’ kelimesinin haberin anlaşılmasına yardımcı olmaktan ziyade “engel oluşturabileceği” kaydediliyor.

Kılavuz şöyle sürdürüyor:

“İzleyicimize ne olduğunu tasvir ederek eylemin yarattığı bütün sonuçların da anlaşılmasını sağlamalıyız.

“Bir olayın failleri için ‘bombacı’, ‘saldırgan’, ‘silahlı kişi’, ‘insan kaçıran şahıs’, ‘isyancı’ ve ‘militan’ gibi özel olarak tanımlayıcı ifadeler kullanmalıyız.

“Başkalarının kullandığı dili kendi dilimiz gibi benimsememeliyiz. Bizim sorumluluğumuz objektif kalmak ve izleyicilerimizin kimin kime ne yaptığına kendilerinin karar vermesini sağlayacak şekilde haber vermektir.”

İngiltere Savunma Bakanı Schapps’ın BBC’ye Terörist Terimi Eleştirisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!