Babacan Dersim’de seslendi: ‘Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin tam zamanı’

featured

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Dersim’de konuştu. ‘Demokrasi’ mesajları veren Babacan, “DEVA Partisi’ne göre, bugün; Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin aslında tam zamanıdır. Türkiye buna hazırdır” dedi.

SERHAT OZAN YILDIRIM/DERSİM

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, eşi Ülkü Zeynep Babacan ve beraberindeki heyetle Parti İl Binası’nın açılışı için Dersim’e geldi. Parti binasının açılışını yapan Babacan halka hitaplarda bulundu.Eşitliğin türküsünü her dilde söylemek için buradayız” diyen Babacan, “İnşallah Dersim’in devası olacağız. Bizim hedefimiz dili, dini, görüşü ne olursa olsun herkesin eşit muamele gördüğü bir ülkedir. Demokratik bir ülke kimseyi ötekileştirmez” ifadelerini kullandı.Babacan’ın konuşmasından özetler şöyle:

ÇÖZMENİN TAM ZAMANI

“Bakın burası, Dersim. Tarih boyunca çok büyük acılar yaşadı, yasaklara maruz kaldı. Biz neyin hak neyin imtiyaz olduğunu biliriz. İmtiyaz istemiyoruz, hak terazisinde eşitlenmek istiyoruz. DEVA Partisi’ne göre, bugün; Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin aslında tam zamanıdır. Türkiye buna hazırdır. Ancak bu cesaret ve samimiyet işidir. Ankara’nın artık cesur olma vakti gelmiştir. Kangrenleşen sorunları çözme vakti gelmiştir. Cesur ve samimi olmadan hiçbir şeyi çözemezsiniz, Ankara yapamıyor ama biz yapacağız. Bütün yaraları saracağız.

YAŞAM TARZINI GARANTİ EDECEKSİN

 Biz yapacaklarımız için yol da gösteriyoruz. Eğer iktidar Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek istiyorsa ayrımcı hissettiren hiçbir uygulamaya müsaade etmeyecek. Devletin görevi insanların yaşamını şekillendirmek değil, herkesin istediği şekilde yaşayabileceği bir ortamı yaratıp özgürlüğü garanti altına almak. Sen kimin hakkını alıp veriyorsun? O zaten onun, senin haddine mi! Kimsenin yaşam tarzına karışılmamasını garanti edeceksin.

MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ

 Alevilerin kamu kurumlarında iş bulurken zorlandığını biliyoruz. Kamuda işe alımlarda mülakatı kaldıracağız biz, çözüm orada. Çünkü mülakat devletin işine gelmeyeni işe almama mekanizmasına dönüştü. Biz mülakatı kaldıracağımızı parti planımıza almıştık, altılı masada da yer verildi.

CEMEVLERİ DE AYNI HAKLARDAN YARARLANACAK

 Bizim 85 milyonun kendisini özel hissetmesi için yapacağımız çok işimiz var. Cemevlerinin, camilerin yararlandığı şeylerden yararlanmasını sağlayacağız. Maddi imkanları da, imar planlarında da. Başka türlü adil devlet olamazsınız.

ÖĞRENCİLER TEK ÖĞÜNLE GÜN GEÇİRİYOR

 Kırtasiye mesela, A4 kağıdı, topu 95 lira olmuş. Benim öğrencime neden ödemiyorsun bu kur farkıyla yaşanan artışları. Şu an ülkede çok büyük bir servet transferi var. Öğrenciyle konuştum, diyor ki tek öğünle günü geçirebilir miyim diye deniyorum. İstanbul’da yurtta kalacaklar aylık 2 bin, 3 bin maliyet çıkmaya başladı. Öğrenciler, kur artışıyla her türlü artıştan mağdur oluyor. Bizim işimiz çözmek, planlarımızı hazırlıyoruz ve açıklıyoruz. Günü geldiğinde de uygulayacağız.”

‘BİZİM HDP İLE KURULUŞUMUZDAN BU YANA AÇIK DİYALOG KANALLARIMIZ VAR’

Parti Binası’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Babacan, burada soruları yanıtladı. HDP ile DEVA Partisi’nin kurulduğundan beri diyalogu olduğunu ifade ederek şu şekilde konuştu:

“Biz 6’lı masayı oluşturduk. Bunların hepsi ayrı partiler. Hiçbir zaman tek bir parti olmadık. Herkesin ayrı bir tabanı ayrı bir teşkilat yapısı var. Parti programına dair iddiaları var. Birbirinden farklı altı parti, ülkenin geleceğiyle ilgili ortak bir zemin olabilir mi, mutabık kaldığımız bir alan bulabilir miyiz. Altı partinin masa büyüklüğünde söylemleri var ama buradan şu büyüklükte bir söylem oluşturabilir miyiz. 85 milyonun menfaatine göre yapılacaklar listesi çıkarabilir miyiz. Şuan çabamız sadece budur. HDP’ bu resmin neresinde. HDP sol partilerle ittifak çalışması yapıyor şuanda. Onun ayrı bir ittifak arayışı var. Dolayısıyla bizim önceliğimiz ve a planımız, 6’lı masanın ortak adayı. Diğer partilerin HDP ile diyaloğu vardır yada yoktur. Bu bizim yorum yapacağımız bir konu değil. Bizim HDP ile kuruluşumuzdan bu yana açık diyalog kanallarımız var. Belli bir periyotlarda arkadaşlarımız oturuyor ve bir çok konuyu konuşuyorlar ama bugüne kadar herhangi bir işbirliği alanı yok”

Gazetecilerin sorunlarını yanıtladıktan sonra Babacan, Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Tunceli Cemevi’ni ziyaret etti.

Babacan Dersim’de seslendi: ‘Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin tam zamanı’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!