Ayten Koru’dan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Pertek ve köyleri ile ilgili soru önergesi

featured

Dersim’de birçok köy özellikle yol, su ve alt yapı sorunlarının yıllardır çözülmemesinden dolayı ızdırap çekmektedir. Yerel ve merkezi yetkililer ivedilikle Dersim’de kangren haline gelmiş köylerdeki yol, su, kanalizasyon gibi temel alt yapı sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atmalıdır. Köy sakinleri de haklı olarak söz konusu yapısal sorunlarının bir an çözülmesini talep etmektedirler.

Dersim ili Pertek ilçesine bağlı yol, su, elektrik ve alt yapı sorunları olan ve öncelikli olarak ela alınması gereken köylerden bazıları aşağıda belirtilmektedir.

Paşxank (Pınarlar) Köyü

Köyde alt yapı ve yol sorunu bulunmaktadır.  Xarsik (Biçmekaya) köyü ile Paşxank (Pınarlar) arasındaki köprü civarındaki yolda daha önce meydana gelen çökmeden dolayı tehlike arz etmektedir.  Paşxank (Pınarlar) köyündeki giriş ve çıkışta iki tehlikeli viraj bulunmaktadır. Bu virajlarda mutlaka bariyer yapılması gerekiyor.  Ayrıca köydeki cemevinin etrafında çevre düzenlenmesi yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.  

Tanz (Tozkoparan) Köyü

Köyde özellikle yazın su sıkıntısı yaşanmaktadır. Köylülerin DSİ’den sulama göleti yapılmasına yönelik talepleri var ancak yer ve etüt çalışması dışında göletin yapılmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.  

Ballışer (Beydamı) Köyü

Köyde yakın zamanda hayvanlar için içme suyu göleti yapılmış ancak gölet su aldıktan hemen sonra patlayarak kullanılamaz hale gelmiştir. Köy sakinleri, göletin bir an önce onarılması ve köy yolunun asfaltlanmasına dair taleplerinin bir an önce karşılanmasını bekliyorlar. Ancak bugüne kadar söz konusu taleplerin karşılanmasına dair herhangi somut bir adım atılmamıştır.

Ağmezra (Koçpinar) Köyü

Köyde yeni yapılan konutlarda içme suyu sıkıntısı bulunmaktadır. Ek su deposu ile köydeki su sorunu rahatlıkla çözülebilir. Ancak bugüne kadar söz konusu soruna dair herhangi somut bir adım atılmamıştır.

Xarsik (Biçmekaya) Köyü

Köyün yolu ile birlikte yıkılmış olan köy odasının yeniden yapılmasına yönelik köylülerin talepleri bulunmaktadır.  Ancak bugüne kadar söz konusu taleplere dair herhangi somut bir adım atılmamıştır.

Karagüney (Dolamaç) Köyü

Köyde özellikle yeni yapılan konutlarda bu ciddi bir şekilde içme suyu sorunu ve alt yapı (kanalizasyon) sorunu bulunmaktadır.  Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut bir adım atılmamıştır.

Misadariç (Arpalı) Köyü 

Köyde yol ve alt yapı sorunu bulunmaktadır. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Sumak Köyü

Köy sakinlerinin köy sınırları içinde olan Oğulveren ziyaretinin yolunun stabilize yapılmasına yönelik talepleri bulunmaktadır. Ancak bugüne kadar söz konusu taleplerin karşılanmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Kave (Kolonkaya) Köyü

Köy ve mezra yolları onarılması ve asfaltlanması ile birlikte tehlike arz eden virajlarda bariyer yapılarak önlem alınması gerekiyor. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Mercimek Köyü

Köyde içme suyu sıkıntısı bulunmaktadır. Ayrıca köy meydanında düzenleme yapılmasına dair köylülerin talebi bulunmaktadır. Ancak bugüne kadar söz konusu taleplerin karşılanmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Poxters (Elmakaşı) Köyü

Köyde kanalizasyon patlamış ve onarılması bekleniyor. Köy yolunun asfaltlanmasına yönelik asfalt altı malzeme dökülerek bırakılmıştır.  Köyde kanalizasyon ile birlikte yarıda bırakılmış olan yolun asfaltlanması bir an önce yapılmalıdır. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır

Kacarlar Köyü

Köyde yazın içme suyu ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Köy yollarında menfez olmamasından dolayı özellikle yağmur yağdığında ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Köyün içinde çevre düzenlemesi ve parke taşı yapılması gerekmektedir. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır

Kazılı Köyü

Köyde içme suyu sıkıntısı bulunmakla birlikte köyün elektrik iletim hatları eski dolayı sık sık arızalar meydana gelmektedir. Aynı zamanda bazı elektrik direklerinin düşmüş olması hem güvenlik riskini barındırmakta hem de arızaların sıklıkla yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır

Xermikeğ (Dere) Köyü

Köyde içme suyu ve alt yapı sorunu bulunmaktadır. Alt yapının olmamasından kaynaklı olarak köylüler enfeksiyon riski ile karşı kalmaktadır.  Köy mezralarının yolları kötü olmasından dolayı ulaşımda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Ulupar Köyü

Köyün içme sorunu ile birlikte köy yolunda bulunan çok tehlikeli bir viraj bulunmaktadır.  Söz konusu virajda bir an önce duvar ve bariyer yapılması gerekmektedir.  Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Erindek (Yamaç Oba) Köyü

Köy sakinleri, yollarının asfaltlanmasına yönelik taleplerinin bir an önce karşılanmasını istiyorlar. Ancak bugüne kadar söz konusu taleplerin karşılanmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Bakırlı Köyü

Köyde alt yapı sorunları olmakla birlikte öncelikli olarak yolarının onarılması ve asfaltlanmasını gerekiyor.  Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir  somut  adım atılmamıştır.

Desiman (Ardıç) Köyü

Köyde içme suyu sıkıntısı bulunmaktadır. Köy sakinleri söz konusu sorunlarının bir an önce çözülmesini talep etmektedirler. Ancak bugüne kadar söz konusu taleplerin karşılanmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Avşeker (Akdemir) Köyü

Köyün yolu ana yoldan 10 km olduğu halde stabilize dahi yapılmamıştır. Köy yolunun bir an önce yapılması gerekmektedir.

Köydeki kanalizasyon suyu arıtılmadan beş yıldır Keban barajına dökülen dereye akmaktadır. Çevre ve canlılar açısından ciddi riskler barındıran bu sorunun bir an önce çözülmesini gerekmektedir. Ancak bugüne kadar söz konusu sorunların çözülmesine dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Kurmeş (Aşağı Gülbahçe) Köyü

Kötü olan köy yollarının bir an önce onarılması gerekmektedir. Ancak bugüne kadar söz yolun yapılmasına dair herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Xorîk (Yukarı Yakabaşı) Köyü

Köyde elektrik yok içme ise yetersizdir. Köyde hayvancılık yapan aile kışında köyde kalmak zorunda köyün yolu bozuk olduğu ulaşım ile ilgili ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Defalarca sorunların çözülmesine yönelik ilgili kurumlara müracaatta bulunmalarına rağmen söz konusu sorunlarının çözülmesine yönelik hiçbir adım atılmamaktadır.

Pertek Köprüsü

Elazığ ve Dersim’i birbirine bağlayan Pertek feribotları yaz aylarında yoğunluğu kaldıramamaktadır.  Özellikle yaz aylarında günde 4 bine yakın araca kadar varan bir kapasiteye ulaşsa da feribot taşımacılığı kilometrelerce kuyruk oluşmaktadır.  Köprünün yapılması için daha önce verilen sözlere, talebin Meclis’e taşınmasına ve imza kampanyaları başlatılmasına rağmen AKP-MHP iktidarı tarafından henüz bir adım atılmış değildir. Sadece seçim dönemlerinin vaadine dönüşen Pertek köprüsünün bir an önce inşa edilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1-Pertek ilçesine bağlı Paşxank (Pınarlar), Tanz (Tozkoparan), Ballışer (Beydamı), Ağmezra (Koçpinar), Xarsik (Biçmekaya), Karagüney (Dolamaç), Misadariç (Arpalı), Sumak, Kave (Kolonkaya), Mercimek, Poxters (Elmakaşı), Kacarlar, Kazılı, Xermikeğ (Dere), Ulupar, Erindek (Yamaç Oba), Bakırlı, Desiman (Ardıç), Avşeker (Akdemir), Kurmeş (Aşağı Gülbahçe) ve  Xorîk (Yukarı Yakabaşı) köylerinin yol, menfez, bariyer, su, elektrik, kanalizasyon ve sulama göletlerini gibi temel alt yapı sorunlarının çözülmesine dair bir planlamanız var mı? Varsa bu planlamayı ilgili köy sakinleri ve kamuoyuyla ne zaman paylaşacaksınız?

2-Yol ve alt yapı sorunlarının çözülmesine dair kurumunuzda başvurusu bulunan Pertek ilçesine bağlı köy sayısı kaçtır?

3-Pertek ilçesine bağlı köylerden alt yapı, su ve yolları tamamen yapılmış köy sayısı kaçtır?

4-Elazığ- Pertek arasına köprü yapılması için İl Özel İdare Müdürlüğü’nün  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinde bir girişimi var mıdır?

Ayten Koru’dan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Pertek ve köyleri ile ilgili soru önergesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!