Asgari ücret için görüşme bugün

featured

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuzda yapılacak ara zam oranını belirlemek üzere bugün ikinci toplantısını gerçekleştirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantıda işçi temsilcilerinin zam oranına ilişkin talepleri ele alınacak. Komisyon, tüketici fiyat endekslerini ve geçinme endekslerini dikkate alarak karar verecek.

HABER MERKEZİ – Komisyonhükümeti, işçileri ve işverenleri temsil eden beşer üyeden oluşuyor. Kararlar oy çokluğuyla alınıyor. Mevcut asgari ücret 8.506 TL iken, yeni dönemde ne kadar olacağı Kurban Bayramı’ndan önce açıklanacak.

Dönem içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, “*Asgari ücreti dolar ekseninde söylemek doğru değil ama gerçek alım gücü, enflasyon bunları birlikte mukayese ederek 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım*” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne yeni atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşen TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise “*Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz. Asgari ücret Türkiye’de başka para birimiyle belirlenmiyor. TL konuşacağız. Komisyon her şeyi dikkate alıyor, asgari ücret belirlenirken 100’den fazla parametre değerlendiriliyor olacak. Burada bir iyi niyet var*” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Belirlenirken Dikkate Alınan Faktörler

Asgari ücret belirlenirken, komisyonun dikkate aldığı faktörler arasında şunlar yer alıyor:

– Tüketici fiyat endeksi
– Geçinme endeksi
– İşsizlik oranı
– Gayrisafi Milli Hasıla (GSMH)
– İşverenin ödeyebileceği ücretler

Asgari ücretin belirlenmesi için ise işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyonun oybirliği ile karar alması gerekiyor. Bu nedenle, asgari ücretin belirlenmesi oldukça uzun bir süreçte gerçekleşiyor.

Bu yılki zam oranı henüz belli değil ancak asgari ücretin gerçek alım gücünün korunması hedefleniyor.

Asgari ücret için görüşme bugün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!