Asgari ücret 9 bin liranın altında kaldı!

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılı asgari ücretini açıkladı. 2023 yılı asgari ücreti 8 bin 500 lira lira oldu. 7 milyondan fazla asgari ücretlinin beklediği rakam TÜRK-İŞ’in talep ettiği 9 bin TL’nin altında kaldı. Erdoğan konuşmasında 2023’de değişen şartlara göre ara zam yapılabileceği sinyali verdi.

Asgari ücret belirleme toplatılarında işçi ve işveren taraflarının uzlaşamadığını belirten Erdoğan, asgari ücretin Temmuz’a göre yüzde 54,5, Ocak’a göre ise yüzde 94 arttını söyledi. 

TÜRK-İŞ’in asgari ücret toplantısına katılmaması ise dikkat çekti. Erdoğan’ın açıklamasına sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol katıldı. 

MİLYONLARIN BEL BAĞLADIĞI RAKAM BEKLENTİYİ KARŞILAMADI

7 milyondan fazla işçinin asgari ücretle çalıştığı ülkemizde asgari ücretlinin beklediği açıklama çalışan kesimi mutlu etmedi. 2023’de geçerli olacak yeni asgari ücret 8 bin 500 lira olarak belirlendi. 

 ARA ZAM SİNYALİ VERDİ

Erdoğan, “Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız” diye konuştu. 

2022 ASGARİ ÜCRET RAKAMLARI 

2022 asgari ücreti, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 liraydı. Vergiler ve kesintilerin çıkarılmış hali ise net 5 bin 500 liraya denk geliyordu. Asgari ücretin işverene maliyeti ise 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lirası sigorta primi ve 129 lirası işsizlik sigortası olmak üzere toplamda 7 bin 603 liraydı.

ÇALIŞAN VE İŞVEREN ANLAŞAMADI

Erdoğan’ın asgari ücret açıklamasından satır başları: 

“Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, bakanımızın nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Taraflar maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Elbette ki herkesin kendi öncelikleri, kendi hassasiyetleri, kendi çıkarları doğrultusunda tutum koyacaklardır. Bize düşen en sürdürdülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverenlerin üstüne altından kalkamayacakları bir yük bindirip istihdama zarar gelmesine rıza gösteririz. Çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdik. Enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz, inşallah yıl ortasında yüzde 30’lı yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız.”

Asgari ücret 9 bin liranın altında kaldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!