Abdurrahman Tutdere Adıyaman’da Tarih Yazdı

31 Mart yerel seçimlerinde rakiplerine ezici bir fark atan CHP Adıyaman Belediye Başkan adayı Abdurrahman Tutdere seçimi kazanarak tarih yazdı. 47 yıl sonra Adıyaman’da ikinci kez CHP belediye başkanlığı seçimlerini kazandı.

Deprem sonrası Adıyaman’ın durumunu ve yaşanan ekonomik krizleri göz önünde bulunduran Adıyaman halkı bu defa ise kararını Abdurrahman Tutdere’den yana kullandı. Abdurrahman Tutdere’nin başkanlığı ile Cumhuriyet Halk Partisi, Adıyaman’da 47 yıl aradan sonra (1977 yerel seçimleri) ilk kez belediye yönetimini aldı.

“Hepinizin başkanıyım”

Abdurrahman Tutdere, zafer konuşmasını, Seçim Koordinasyon Merkezinin önünde, seçim otobüsü üzerinden yaptı. Adaylığının açıklandığı ilk günden beri, bir partinin değil Adıyaman’ın adayı olduğunun altını çizen Tutdere, zafer konuşmasında da kardeşlik ve birlik vurgusu yaptı. Tutdere, “Tutdere, hepinizin adayıdır demiştim, 31 Mart’ta hepinizin başkanı olacak demiştim, ne mutlu sizlere hepinizin başkanı oldu.” dedi.

“Zamanı gelince Adıyaman hesap sorar demiştik”

Her fırsatta, 6 Şubat depremlerinde Adıyaman’ın sahipsiz bırakıldığına da değinen Tutdere, “Ne güzel bir iş yaptınız. Bu memleketin sesini cihana duyurdunuz. Artık bu saatten sonra kimse Adıyaman’a sahipsiz diyemeyecek. Artık Adıyaman halkının mücadelesini herkes saygı ile karşılayacak. Adıyaman, mazlum insanların şehridir. Kardeşliğin şehridir ama kimseye Adıyamanlının ferasetiyle oynamasın demiştik, zamanı gelince Adıyaman hesap sorar demiştik. İşte bugün Adıyaman, tarihten gelen adının hakkını verdi; yaman bir şehir olduğunun hakkını verdi.” diye konuştu.

“Belediye halkın belediyesi olacak”

Yarından itibaren vakit kaybetmeden çalışmalara başlayacaklarını dile getiren Tutdere, “Belediye artık halkın belediyesi olacak, Adıyaman’ı hep birlikte yöneteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’ın kesin sonuçları şu şekilde;

CHP – Abdurrahman Tutdere: 51 bin 299

AK Parti – Ziya Polat: 28 bin 283

YRP – Nazif Atalay: 14 bin 173

DEM Parti – Mehmet Bahattin Bilgin: 2 bin 742

HÜDA-PAR – Mustafa Yetiş: Bin 292

2019 Yerel Seçimleri

AK Parti: 65 bin 805

Saadet: 34 bin 766 (CHP ortak liste)

İYİ Parti: 14 bin 678

MHP: 6 bin 720

Belediye Meclisi Asil

CHP 19 (3 kontenjan)

AK Parti 10

YRP 2

İl Genel Meclisi Asil

CHP 4

AK Parti 3

Oy Oranları Karşılaştırma

Bir önceki seçime göre AK Parti’nin oyu, yüzde 57.01 azaldı. CHP, bu seçimde Saadet Partisiyle ortak liste üzerinden seçime girmişti.

Öte yandan, 1977 yılındaki seçimlerde CHP Adıyaman’da 49.243 oy almıştı. Adıyaman il nüfusu en yakın 1975 sayımlarında 100 bin 72 olarak sayılmıştı.

Belediye meclis üyeleri sayıları karşılaştırma

Bir önceki seçimde 4 kontenjanla birlikte 32 AK Parti Belediye Meclis Üyesi var idi. Buna göre, AK Parti’nin Belediye Meclis Üyeliğindeki koltuk sayısı yüzde 68,75 azaldı. CHP geçen yerel seçimde Saadet listesinden girmişti. Saadet’in Belediye Meclis üyesi sayısı 9 idi.

Abdurrahman Tutdere Adıyaman’da Tarih Yazdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!