8 Ekim’deki ‘Yaşam alanlarını savunuyoruz’ mitingine çağrı

featured

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, 8 Ekim’de düzenleyecekleri ‘Yaşam alanlarımızı savunuyoruz’ bölgesel çevre mitingi için çağrı yaptı. 

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, doğa talanına karşı 8 Ekim’de Seyit Rıza Meydanı’nda miting yapacağını duyurdu. Platform üyeleri TMMOB Dersim Şubesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, madenciliğe karşı izleyecekleri mücadenin yol haritası hakkında toplantı düzenledi. Saat 13.30’da Seyit Rıza Meydanı‘nda yapılmak istenen miting için tertip komitesi tarafından gerekli başvurunun yapıldığı da belirtildi.

“DERSİM VE ERZİNCAN TOPRAKLARININ %52’Sİ MADENLERE RUHSATLANDIRILMIŞ”

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun sömürge madenciliğine karşı 1.5 aydır çalışma yürüttüğünü söyleyen TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan, “Dersim ve Erzincan topraklarının %52’si madenlere ruhsatlandırılmış. Bu alanların %42’si ihale ruhsatında, %6’sı işletme ruhsatında ve %2’si de arama ruhsatı durumunda. Yaklaşık 43.000 hektarlık alanda madencilik faaliyetleri yürütülmek isteniyor ve bu alan Munzur Milli Parkı’ndan daha büyük bir alan. Madencilik faaliyetlerini planlarken devletin toplumun ortak çıkarını esas alarak kamucu bir planlamayla yapması gerekiyor ve bunun dışındaki bütün yaklaşımları reddediyoruz” dedi.

‘DERSİM’İN TARİHİNE, KÜLTÜRÜNE, DOĞASINA VE İNANCINA SAYGI DUYAN HERKESİ 8 EKİM’DE YAPACAĞIMIZ MİTİNGE ÇAĞIRIYORUZ’

Ülkeyi yönetenler maden şirketlerinin stopaj, sigorta indirimi ve ÇED raporları konusunda önünü açarak Türkiye’yi talan bölgesi ilan ettiklerini dile getiren Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin, “Dersim’de Pülümür ve Ovacık bölgelerinde yağma siyaseti yapılıyor. Güçlü bir kamuoyu maden şirketlerinin borsası ve yerel unsurlarını itibar kaybına uğratacak. Yapacağımız miting bir başlangıç olacak, köylülerimizle bir araya gelerek bir karşı duruşu örgütlemeliyiz. Dersim’in tarihine, kültürüne, doğasına ve inancına saygı duyan herkesi 8 Ekim’de yapacağımız mitinge çağırıyoruz” diye belirtti.

“TÜM DUYARLI KESİMLERİN DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ”

Tüm duyarlı kesimlere çağrıda bulunan Dersim Araştırmaları Merkezi Genel Başkanı Selman Yeşilgöz ise, “8 Ekim’de Seyit Rıza Meydanı’nda yapılacak mitingimize tüm duyarlı kesimlerin destek vermesini istiyoruz. Bütün sanatçıları 8 Ekim’de yapacağımız miting için çekecekleri videolarla bu mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

8 Ekim’deki ‘Yaşam alanlarını savunuyoruz’ mitingine çağrı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!