5 yılda cezaevlerinde 2 bin 258 kişi yaşamını yitirdi

featured


CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a, cezaevinde korona virüs ve ihmal sonucu hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerle ilgili iki ayrı yazılı soru önergesi sunarak TBMM Başkanlığı’ndan cevap talebinde bulundu.

Bakan Tunç, Bülbül’ün cezaevinde korona virüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, “Bakanlığımız kayıtları incelendiğinde, soru önergesinde bahsi geçen konularla ilgili istatistiksel bir bilgiye rastlanmadığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Bülbül’ün diğer soru önergesinde, cezaevlerinde yaşanan şüpheli ölümlere dikkat çekerek, bu ölümlerin nedenlerinin araştırılması ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, 2018-2023 yılları arasında cezaevinde yaşamını yitirenlerin ölüm nedenleri ile ilgili, cezaevi personelinin ihmali olup olmadığını ve varsa kaç kişi hakkında işlem yapıldığını sordu.

Adalet Bakanı Tunç, bu önergeye verdiği yanıtta, “2018-2023 Temmuz ayı itibarıyla ceza infaz kurumlarında eceliyle hayatını kaybeden toplam 2 bin 258 tutuklu ve hükümlü olduğu anlaşılmıştır” açıklamasını yaptı.

5 yılda cezaevlerinde 2 bin 258 kişi yaşamını yitirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!