Yurtdışı seçmeni Cumhurbaşkanlığı seçiminde rekor kırıyor

featured

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için yurtdışında kayıtlı olan seçmenler, sandıkta rekor üstüne rekor kırıyor. Üçüncü günde verilen oy sayısı 1 milyon 466 bin 452’ye yükseldi, bu rakam ilk turdaki oy sayısının iki katından fazla. İlk turda 12 gün boyunca toplamda 1.8 milyon oy kullanılmıştı.

HABER MERKEZİ – Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 28 Mayıs‘ta gerçekleştirilecek olan seçim için Türkiye‘nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı 3 milyon 423 bin 759 seçmen yurt dışında ve gümrüklerde oy kullanma imkanına sahip. İkinci tur için yurtdışında toplamda 3 bin 461 sandık kuruldu.

İlk turda, 28 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk dört gününde yurtdışındaki seçmenlerden 644 bin 972’si yurtdışı temsilciliklerde, 52 bin 605’i ise gümrük kapılarında oy kullanmıştı. YSK’nın kesin sonuçlarına göre, yurtdışında ilk turda 12 gün boyunca toplamda 1.8 milyon seçmen oy kullanmıştı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerden oy kullananların sayısı ikinci turda 1 milyon 500 bin 26’ya ulaştı. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri 24 Mayıs’ta sona erecek, gümrüklerde ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. Yurtdışı seçmenlerin yoğun ilgisi, ikinci tur seçiminin önemini ve yurtdışında yaşayan vatandaşların demokratik sürece katılımını göstermektedir.

Yurtdışındaki oy kullanma süreci devam ederken, oyların tamamının toplanması ve sonuçların açıklanmasıyla birlikte ikinci tur seçimi netlik kazanacak ve ülkenin yeni lideri belirlenecektir. Yüksek katılım, seçim sonuçlarının belirlenmesinde etkili olacak ve Türkiye’nin siyasi geleceğini şekillendirecektir.

Yurtdışı seçmeni Cumhurbaşkanlığı seçiminde rekor kırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!