YSK Başkanı Yener: Milletvekili kesin sonuçları resmi gazeteye gönderilecek

featured

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının bugün Resmi Gazete’de yayımlanacağını duyurdu. Cuma günü ise milletvekillerinin yemin töreni gerçekleştirilecek.

Alican YILDIRIM/İSTANBUL

YSK Başkanı Ahmet Yener, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin kesin sonuçlarının bugün Resmi Gazete‘de yayımlanacağını açıkladı. Bu durum, yeni döneme ilişkin takvimin başlamasını sağlayacak. Mevzuata göre, milletvekilleri 3 gün içinde çağrısız olarak Meclis‘e toplanacak ve yemin ederek görevlerine başlayacaklar.

Bugün kesin sonuçların açıklanmasıyla birlikte cuma günü milletvekilleri için ilk kez yemin töreni düzenlenecek. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, Meclis başkanlık görevini üstlenecek.

Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ise 1 Haziran Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te yemin edecek ve kabine açıklanacak.

Resmi olmayan sonuçlara göre Meclis’teki koltuk dağılımı da şekillendi. AK Parti, CHP, MHP, İyi PartiYeşil Sol PartiYeniden Refah Partisi ve Türkiye İşçi Partisi, oy oranlarına göre milletvekili sayısı belirledi.

AK Parti’nin oy oranı yüzde 34.42 olurken, CHP yüzde 25.39, MHP yüzde 10.06, İyi Parti yüzde 9.82, Yeşil Sol Parti yüzde 8.78, Yeniden Refah Partisi yüzde 2.85 ve Türkiye İşçi Partisi ise yüzde 1.71 oy oranına sahip oldu. Zafer Partisi ve Memleket Partisi ise Meclis’e vekil gönderemedi.

AK Parti, 266 sandalye ile Meclis’teki en büyük parti oldu. CHP 168, MHP 51, İyi Parti 44, Yeşil Sol Parti 62, Türkiye İşçi Partisi 4 milletvekili ile Meclis’te temsil edilecek. Yeniden Refah Partisi ise 5 milletvekili çıkardı.

Yeni dönemde Meclis’in toplanmasının ardından cumhurbaşkanının yemin töreni gerçekleştirilecek ve kabine açıklanacak.

YSK Başkanı Yener: Milletvekili kesin sonuçları resmi gazeteye gönderilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!