Yeşil Sol Parti adayı Dersim’de gövde gösterisi ile karşılandı

Dersim yeşil sol parti seçim

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim’de seçim startını verdi. Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim Milletvekili adayı Ayten Kordu için kentte konvoy düzenlendi. Turişmek’te karşılanan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Kordu, oluşturulan konvoyla şehir turu attı. 

Konvoyun şehir merkezine girmesiyle yurttaşlar, işyerlerinden çıkarak konvoyun geçişini zafer işareti ile selamladı. Seçim bürosunun bulunduğu Sanat Sokağı’na gelen Kordu’yu binlerce kişi halaylar ve zılgıtlarla karşıladı. İttifak güçlerinden EMEP Partisi adına Mustafa Taşkale, SMF adına Evrim Konak, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, YSP Elazığ Milletvekili adayı Nurşat Yeşil konuşma yaparak ‘Birlikte kazanacağız’ mesajı verdi.

IMG_20230414_153645_727

‘DERSİM, BÜYÜK DEĞERLERLE DOLU KADİM BİR KENT’

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu, Dersim’in büyük değerlerle dolu kadim bir kent olduğunu belirterek, “Toprağımızın güzel insanları, emekçiler, kadınlar, yoldaşlar, dostlar ve tek tek her bireyi hepiniz hoş geldiniz. Sizinle burada olmaktan onur ve şeref duyuyorum. Birleşenlerimiz, vekilimiz ve adayımız çok şey ifade etti. Benim paylaşacağım çok az şey geldi. Programlarımız olacak ama ben bugün yine de hem Dersim hem de genel olarak bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Depremde büyük bir acı yaşadık hala da o acıyı yaşamaya devam ediyoruz. Yaşamını yitiren her bir canımız da ışıklar içinde uyusun. Büyük bir yıkımdı ama yıkım bizim ülkemizde hiç bitmedi, yeni değil. Dersim, büyük değerlerle dolu kadim bir kent. Bu kadim topraklarda başta kadınlar olmak üzere herkes çok güçlüdür, direniş doludur. Bu topraklarda büyük değerler yaratıldı, büyük değerle yürüdük, genel mücadelemiz içinde bu böyledir. Onun için ben özgürlük ve demokrasi mücadelesinde öncelikle yaşamını yitirmiş her canımız için ‘anıları mücadelemize ışık tutuyor’ diyerek mücadelelerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

IMG_20230414_153710_178

‘HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ’

Kordu, kadınlarla, çocuklarla, ve emek ve demokrasi birleşenleriyle birlikte kazanacaklarını vurgulayarak konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Gerçekten çok heyecanlıyım. Alana ‘Jin, Jiyan, Azadi’ diyerek girdik. Bu artık bir slogan değildir. Artık mücadeleyle ilmek ilmek örülmüş, mücadelenin emeğiyle, kadınların direnişiyle dolu bir yaşam biçimidir. Onun için biz ‘Jin, Jiyan, Azadi’ derken aslında kadın mücadelemizin genel demokrasiye, özgürlüğe kattığı katkıyı ifade ediyoruz. Onun için ‘Jin, Jiyan, Azadi’ derken kadınlar olarak bu seçimde parlamentoda en yüksek temsiliyetle, temsiliyetimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu konuda Dersim halkına, Dersim kadınlarına da güveniyorum. Kadınlar olarak ta o temsiliyeti hakkıyla yapacağımıza inanıyorum. Elbette ki bunu tek başıma yapmayacağım, burada ki kadın arkadaşlarımla, yoldaşlarımla, halkımla, insanımla, birleşenlerimizle, sosyalistlerle, yurtseverlerle, devrimciler ve demokratlarla beraber yol yürüyeceğiz. Beraber başaracağız, beraber gerçekleştireceğiz. Birleşenlerle mücadelemiz sadece bu seçime dönük değildir. Öncesinde de vardı, bu seçimden sonra da devam edecektir. Hem eleştirileri, hem de önerileri dikkate alarak başta kadınlar olarak öncülüğünü gerçekleştireceğimizi biliyor ve inanıyorum. İnkar, soykırım, imha, ekonomik ve eğitimle ilgili sorunlar var. Bunların hepsiyle ilgili paylaşımlarımızı gerçekleştireceğiz. Bütün bu sorunların temsiliyetini, demokratik cumhuriyet inşası içerisinde en güçlü şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Mücadele kolay olmadı bundan sonra da kolay olmayacak. Mücadeleye hep birlikte devam edeceğiz. En büyük rol kadınlar ve gençlerindir. Kadınlar ve gençler olarak Dersim’de ve genel alanda tüm inançların hem de kimlikleri yok sayılanların, kadın haklarımızın, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere bütün haklarımızı geri alacağız.”

Konuşmaların ardından Kordu, alandaki vatandaşlarla zılgıtlar eşliğinde halaylar çekti. Daha sonrada kadınlarla birlikte Sanat Sokağı’ndaki seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Sevim KAHRAMAN-Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM

Yeşil Sol Parti adayı Dersim’de gövde gösterisi ile karşılandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!