Yarım asır sonra Dersim’de geçmişe bir yolculuk

featured

Orient-Institut İstanbul’un girişimi; Max Weber Vakfı, DFG ve Dersim Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen serginin küratörlüğünü Dr. Martin Greve ve Dr. Dilek Soileau, sanat tasarımını ise Erdal Taçyıldız üstlendi. 

Sevim Kahraman/Dersim

Alman etnolog Peter Bumke’nin 1974-1978 yılları arasında Dersim Mazgirt’in Muhundu beldesindeki çeşitli köylerde yaptığı saha çalışmalarında çektiği fotoğraflar yarım asır sonra ilk defa Dersim’de Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi’nde sergileye açıldı. 

Bugün artık var olmayan bir hayat tarzının fotoğraflarının çekildikten neredeyse yarım asır sonra gün yüzüne çıktığı serginin açılışını Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptı. Maçoğlu, “Bu etkinlikte katkısı olan arkadaşlara öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten çok güzel bir çalışma yürütüldü. Bizi çok eskiye götüren bir fotoğraf sergisi oldu. Bizi hem duygulandıran hem de geçmişimizi bir kez daha hatırlatan bir çalışma oldu” dedi.

Fotoğraflar çekildiğinde çocuk olanlar sergide geçmişe de yolculuk yaptılar. Böyle bir ana tanıklık etmekten oldukça etkilenen izleyiciler, “Geçmişten bir şey bulurum diye geldim. Çok şey de buldum. Geçmişe yolculuk gibiydi” ifadelerini kullandılar.

Yarım asır sonra Dersim’de geçmişe bir yolculuk

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!