Van Valiliği’nden Başkale açıklaması: “Havaya ateş açılarak emniyetli şekilde gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir”

featured

ŞENOL BALİ/VAN

Van Valiliği, Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç (Xaşkan) Mahallesi Onikidere (Sersul) Mezrası’nda bir vatandaşın gözaltına alındığı sırada gözaltı işlemini gerçekleştiren askerlerin yoğun bir şekilde havaya ateş açarak gözaltı işlemini gerçekleştirdiği görüntülerin sosyal medyada yayılması ve gündem olmasından sonra yazılı açıklama yaparak, ‘Havaya ateş açılarak yakınlarda bulunan kalabalık dağıtılmıştır’ denildi.

Van Valiliği, Başkale ilçesi Onikidere mezrasında bir vatandaşın gözaltına alınması sırasında ortaya çıkan görüntülere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, askerlerin yüzlerce kez uzun süre havaya ateş açmalarına ilişkin hiçbir adli ve idari soruşturmadan bahsetmezken sadece kalabalığın dağıtılması için askerlerin havaya ateş açtığını belirtti.

Van’ın Başkale ilçesi Esenyamaç (Xaşkan) Mahallesi’ne bağlı Onikidere (Sersul) mezrasında bir soruşturma kapsamında arama kararı bulunan M. E. A adlı yurttaşı gözaltına almak için giden asker ve polisler yaşanan gerginlik üzerine havaya dakikalarca ateş açtı. Gözaltı sırasında çekilen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Çekilen görüntülerde M. E. A’nın evinin etrafını saran çok sayıda kolluk gücünün uzun süre havaya ateş açtığı ve yurttaşı yaka paça gözaltına aldığı görülüyor. Görüntülerde yakınlarda bulunan kadınların çığlık sesleri duyulurken askerlerin o sırada yoğun bir şekilde havaya ateş açarak gözaltı işlemini gerçekleştirdiği görülüyor. Askerlerin gözaltı işlemi yaptığı sırada havaya yoğun şekilde uzun süre ateş açması görüntüleri kısa sürede sosyal medyada gündem olurken birçok kesimden bu görüntülere tepkiler geldi.

VİDEO: https://twitter.com/i/status/1538974710263910407

Valilikten Açıklama:  “Havaya Ateş Açılarak Güvenli Şekilde Gözaltı İşlemi Gerçekleştirilmiştir”

Başkale ilçesinde bir vatandaşın gözaltına alınması sırasında askerlerin yoğun bir şekilde havaya ateş açtığıı görüntülerin kısa sürede sosyal medyada gündem olmasından sonra Van Valiliği de yazılı bir açıklama yaparak askerlerin havaya ateş açarak gözaltı işlemini emniyetli bir şekilde gerçekleştirdiğini belirtip şu görüşlere yer verdi: “Van’ın Başkale İlçesi Esenyamaç Mahallesi Onikidere mezrasında bir şahsın yakalanması sırasında jandarmanın havaya ateş açması bazı sosyal medya hesaplarından farklı yansıtılmıştır. Olay, 20 Haziran 2022 günü kasten adam öldürme, PKK/KCK terör örgütü mensubu olma, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve iş-çalışma hürriyetini ihlal suçu” olmak üzere toplam 5 ayrı suçtan hakkında yakalama emri bulunan şüpheli şahsın yakalanması maksadıyla icra edilen operasyon esnasında meydana gelmiştir. M.E.A’nın gözaltına alınması sırasında yakınları tarafından jandarma  araçlarına taş atılması üzerine, jandarma personeli havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmış, şüpheli gözaltına alınarak emniyetli şekilde adli makamlara sevki yapılmıştır. Şüpheli M .E. A. sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır.”

Van Valiliği’nden Başkale açıklaması: “Havaya ateş açılarak emniyetli şekilde gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!