Türkiye’de Seçmenler 13. Cumhurbaşkanını Belirlemek İçin Sandık Başına Gidiyor

featured

Türkiye’de bugün düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda seçmenler, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan arasında tercih yaparak ülkenin 13. Cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidecek.

Alican YILDIRIM / İSTANBUL

Türkiye’de bugün, seçmenler 13. Cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidecek. Oy verme işlemi Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak ve sandıklar 17.00’de kapanacak, ancak sandık başında sıra bekleyenlere oy kullanma hakkı verilecek. Gümrüklerdeki oy verme işlemleri de aynı saatte sona erecek.

Ülke genelinde 1.094 ilçe seçim kurulunda, 191 binden fazla sandık kurulacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yalnızca iki aday yarışıyor: Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan.
 

İlk tur sonuçlarına göre, Erdoğan yüzde 49,5 oy alarak önde yer almış, Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,9 oy elde etmişti. Erdoğan’ın oy sayısı 27 milyon 133 bin 849, Kılıçdaroğlu’nun oy sayısı ise 24 milyon 595 bin 178 olarak belirlenmişti.

Seçim yasakları kapsamında Cumartesi saat 18.00’den itibaren 24 saat boyunca propaganda yasak olacak. Pazar günü ise sandıklar kapanana kadar propaganda içerikli haber ve yayın yapılamayacak. Seçim sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorum yapılması da Pazar saat 18.00’e kadar yasak olacak. 18.00-21.00 arasında sadece Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçime ilişkin açıklamaları yayımlanabilecek. 21.00’den sonra ise yayınlar serbest olacak, ancak YSK bu saati daha erkene alabilecek.

Seçmenler, oy kullanırken Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, resmi nitelikteki belgelerden birini ibraz edebilecekler. Seçmen bilgi kağıdı getirme zorunluluğu olmayacak, seçmenler YSK’nın internet sitesinden nerede oy kullanacaklarını öğrenebilecekler.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra kullanılan oyların sayımı ve dökümü yapılacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandıklar oluşturulacak. Görme engelliler de özel şablonlar kullanarak oy kullanabilecekler.

Türkiye’de Seçmenler 13. Cumhurbaşkanını Belirlemek İçin Sandık Başına Gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!