Tartışmalı kömür ocağı ihalesini yandaş şirket kazandı

featured

ARDIL BATMAZ

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Halifan köyünde belirlenen ve yaklaşık 78 milyon ton kömür rezervinin olduğu tahmin edilen ocağın rödovans karşılığı işletilmesi için açılan ihaleyi  çıktığı ihaleyi AKP’ye yakınlığı ile kamuoyunda bilinen Ziver Holding aldı. Söz konusu ihaleyle birlikte ‘termik santral’ kurulacağı iddiası tepki çekmiş, bölge halkı, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler bu durumu tepki ile karşılamıştı.

 ‘TERMİK SANTRAL YAPILACAK’ İDDİASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Bingöl’de yıllardır hükümetlerin çevre konusunda hassas davranmadığını öne süren köylüler, siyasiler ve STK temsilcileri Bingöl coğrafyasında birçok HES ve baraj yapımı ile birlikte bu kömür ocağının işletmeye açılmasının bölgede önemli çevre sorunları yaratacağını öne sürerek  kömür ocağının işletmeye açılmasına karşı çıkıyordu. Bölge insanı kömür ocağının işletmeye açılmasından sonra bölgede termik santral kurulacağı iddiaları nedeniyle tedirginlik yaşamış ve  termik santrale karşı mücadele edeceklerini belirtmişlerdi. Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere, Yedisu ilçeleri Sosyal Yardımlaşma Kalkındırma ve Kültürleşme Derneği (KAYY-DER) İstanbul’da yaptığı basın açıklamasıyla ihaleye tepki göstermiş, Halkların Demokratik Partisi Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ise termik santralin yapımı halinde Bingöl’de artan kanser vakaları ve akciğer hastalıklarının daha da artacağını belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlaması için soru önergesi vermişti.

BİNGÖL VALİLİĞİ: YAPILAN İHALE TERMİK SANTRALİ KURMA İHALESİ DEĞİL

Bingöl Valiliği Karlıova ilçesi yakanlarında işletmeye açılacak kömür ocağı yakınlarında termik santral kurulacağı iddialarına ilişkin yaptığı yazıla açıklamada yapılan ihalenin sadece kömür ocağı işletmesi için olduğunu termik santral ihalesi olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı;  “Bazı basın yayın organları ve sosyal medya platformlarında yer alan ‘Bingöl’de Termik Santral İstemiyoruz’ başlıklı haber ve paylaşımlar üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla valiliğimizce açıklama yapma gereği duyulmuştur. Buna göre, Karlıova ilçemizde bulunan 78 milyon ton kaynak linyit rezervi, termik santral kurulma şartı olmaksızın, rödovans yöntemiyle işletilmek üzere ihale edilecektir. Söz konusu sahada bulunan yaklaşık 78 milyon ton kaynak linyit rezervi açık işletme yöntemi ile üretilmeye uygun olup ihaleyi kazanacak olan işletici ile rödovans sözleşmesi ve şartnamesinde belirlenen hükümler doğrultusunda sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılacaktır. Yapılan ihale termik santrali kurma ihalesi değil, sadece var olan kömürü ekonomiye kazandırma ile ilgilidir”

İHALEYİ AKP’YE YAKIN HOLGİND ALDI

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ), Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Halifan köyünde belirlenen 78 Milyon ton kömür rezervinin rödovans karşılığı işletilmesi için çıktığı 7 Haziran 2022 günü öğlen saatlerinde TKİ Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Kesin teminat bedeli 15 milyon lira olarak belirlenen ihaleyi AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ziver Holding 1.959.750.000,00 TL teklif ile aldı. Davet usulü ile yapılan ihaleye tek firma olarak katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ihaleyi onaylaması ve yer teslimi yapmasının ardından Ziver Holding kömür ocağı rezervlerinin olduğu bölgede çalışmalara başlayacağı öğrenildi. Ziver Holding, bölgede her yıl 500 bin ton kömür çıkaracak ve bunun karşılığında Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na (TKİ), 2 milyar TL ödeme yapacak.

Tartışmalı kömür ocağı ihalesini yandaş şirket kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!