Tarafsız yayın yapan gazeteciye tekme!

featured

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası büyük yıkım yaşayan Malatya’ya ilk ulaşan gazetecilerden Ferit Demir uyumadan 5 gündür kentte yaşananları kesintisiz aktarırken dün önce haber yapması engellendi ardından üzerinde polis yeleği olan biri tarafından tekmelendi.  

Aynı zamanda Halk TV muhabiri olan Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir,  İsmail Küçükkaya’nın Yeni Bir Sabah programına canlı yayına bağlandığı sırada dün yaşadığı engelleme ve kendisine uygulanan şiddeti izleyiciler ile paylaştı.

“VATANDAŞLARIMIZ SON NEFESLERİNDE KURTARILDI”

“Biz hiç kimsenin, kuruluşun yayında değiliz, biz doğru ne ise onu vermeye çalışıyoruz, gazeteciyiz” diyen Ferit Demir bir çok kurtarılan vatandaşa artık son nefeslerinde ulaşıldığına vurgu yaptı. Ferit Demir, “O kadar çok zaman geçti ki hepsi bitkin düşmüştü. O soğuga ve açlığa dayanmak çok zor bir durum. Dün Malatya’da da diğer  illerimizde de çok sayıda vatandaşımız kurtarıldı. Umarız bugün de sesler gelir vatandaşlarımız kurtarılır. Umut var ancak çok az umut var” diyerek hem bir vatandaş hem de bir gazeteci olarak acı gözlemlerini paylaştı. 

Depremin başından bu yana uyumadan sürekli yer değiştirerek görev yaptığı Malatya’da yaşanan yıkımı olduğu gibi aktaran Ferit Demir bu sabah Malatya Battalgazi’den yayın yaptığı sırada kendisine saldırıldığı dehşet veren anları da anlattı.

YILLARIN GAZETECİSİ ENGELLENDİ, TEKMELENDİ

“Dün bir olay yaşadım. 26 yaşındaki bir kardeşimizin kurtarma anı vardı. Biz de çekiyorduk. Bütün kameralar AFAD TIR’ının üzerine çıkarıldı. Bize izin vermediler. ‘Kontenjan doldu’ dediler. ‘Tamam ben halkın içinde çekerim’ dedim. Çektim de.

Üzerinde Ankara TEM yeleği olan bir polis memuru geldi. ‘Çekemezsin’ dedi, yasak. Dedim ki ‘Bak AFAD TIR’ının üzerinde beş altı kamera canlı çekiyor.’ Böyle deyince geri gitti. Sonra başka polisler geldi. Kimliğimi istediler. Ben de ‘Gazeteciyim’ dedim. Geri gittiler tekrar.

Sonra enkazın başındaki kameraman arkadaşımı zorla geri getirdim. Enkazın başında kadın kardeşimizi kurtarmaya çalışan özel hareket polisi bana laf söyledi. ‘Niye çekiyorsun sen diye’ bağırdı. Sonra ben giderken TEM yeleği giymiş polis arkamdan bana tekme attı. Ben yere düştüm, pantolonum yırtıldı, bacağım kısmen yaralandı.”

“GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR KIZILAY’DAN DAHA ORGANİZE DURUMDA GÖRÜNÜYOR”

Hükümetin internet bantı daralmatmasının ardından sıklıkla internetin vatandaşlara yardımların ulaşmasında çok önemli olduğunu yayınlarında anlatan Ferit Demir, “Sahada gördüğümüz gönüllü kuruluşlar Kızılay’dan çok daha iyi organize oluyor” dedi.

Depremin beşinci günü için “Zor günlerin başlangıcı diyebilir” diyen Ferit Demir, sözlerine şöyle devam etti:

“Dün gece çıkarılan kardeşlerimizin hepsi son nefeslerinde kurtarıldı. Çünkü artık o kadar çok zaman geçti ki… Hepsi bitkin düşmüş. Soğuk havaya dayanmak, açlığa dayanmak çok zor bir durum.

Umarız bugün de o sesler gelir. Bugün de pek çok arkadaşımız çıkarılır. Tabii ki umut var ama çok az umut var. Bu caddede inanılmaz bir yıkım. Bir yandan da kamyonlar da var. Hem enkaz kaldırma hem de arama-kurtarma çalışması yapılıyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız da çıkarılıyor.”

“BİZ KİMSENİN YANINDA DEĞİLİZ, GAZETECİYİZ”

Ferit Demir, deprem bölgesinde yaşanan felaketi olduğu gibi yansıtmayan ve çarpıtan gazetecilere yaptığı eleştiri anonsu ile de çok konuşulmuştu.

Habercilik etiğine dikkat çeken Ferit Demir, tarafsız yayın yapmayan habercilerin depremzedeler tarafından da sıklıkla tepki gördüğünü  anlatarak habercinin ne olursa olsun halkın yanında olunması gerektiğini vurgulamıştı. 

Tarafsız yayın yapan gazeteciye tekme!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!