Suları borçtan dolayı kesilen çiftçilerden ‘traktörlü’ tepki

featured

Elazığ’da çiftçiler sulama pompasına gelen yüksek elektrik faturaları ve ödeyemeyince suları kesildi. Binlerce dönüm şeker pancarı eken köylü şimdi kara kara ürününü nasıl yetiştireceğini düşünüyor. Çiftçiler seslerini duyurabilmek için mazot depolarını veresiye doldurdukları traktörlerle konvoy oluşturarak, tepki gösterdi. Traktörleriyle DSİ önüne gitmek isterken jandarma tarafından engelledi.

Haber: ARDIL BATMAZ / EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ’da fahiş elektrik faturalarından şikayetçi olan çiftçiler, traktörleriyle DSİ önüne gitmek isterken jandarma tarafından engelledi. Vali Yardımcısı ve DSİ yetkilileriyle görüşme yapan çiftçilerden oluşan heyet, taleplerinin karşılanmadığını açıkladı.

Elazığ’da Koruk, Pirinççi, Muratcık, Fatmalı, Dallıca ve Dambüyük köylerindeki çiftçiler, tarımsal arazileri için kullandıkları suyun, faturada ‘sanayi kullanımı’ olarak gözükmesinden dolayı fahiş faturalar geldiğini belirterek harekete geçti. Merkeze bağlı Muratcık köyünden yaklaşık 40 traktörle harekete geçen çiftçiler, DSİ önüne gelerek eylem yapmak istedi. Kolluk kuvvetlerinin engellemesiyle karşılaşan çiftçiler, emniyet yetkilileriyle yapılan görüşmenin ardından Elazığ Vali Yardımcısı ve DSİ yetkilileriyle görüşmek üzere Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi’ne getirildi. Çiftçilerden Coşkun Aykaç, görüşme öncesi yaptığı açıklamada borçlarını ödeyemediklerini belirterek, traktörlerin hepsinin ipotekli olduğunu söyledi. 
“VALİ VE DSİ MÜDÜRÜ ‘EKİM YAPIN, SUYUNUZU VERECEĞİZ’ DEDİ”
Elazığ Valisi Ömer Toraman ile DSİ Bölge Müdürünün ‘ekim yapın, suyunuzu vereceğiz’ dediğini aktaran Aykaç, “Elektrik faturasını tutturmuşlar, suyu vermiyorlar. ‘Siz önce bu faturayı yatırın’ diyorlar” dedi. Aykaç, elektrik faturasını ödeyemedikleri için icra gelmesi ve traktörlerin ellerinden alınmasından endişeli olduğunu ifade ederken, kolluk kuvvetlerinin eylemlerini engellemesine de tepki gösterdi: “Bu kadar jandarmaya, polise ne gerek var? Biz adam öldürmedik. Hakkımızı savunmaya, sesimizi duyurmaya geldik. Önümüzü kesiyorlar. Biz sesimizi kime duyuracağız?”
TALEPLER KARŞILANMADI: ‘BU FATURAYI ÖDEYİN’
İl Özel İdaresi’ndeki görüşmenin ardından açıklama yapan Coşkun Aykaç, taleplerinin karşılanmadığını söyledi. Elektrik fiyatının böyle kalması halinde faturanın 12-13 milyon lira civarında olacağını söyleyen Aykaç, “Biz dedik ki 9 milyonu biz ödeyelim 4 milyonu siz ödeyin. Kabul etmediler, ‘bu faturayı ödeyin’ dediler. Bir haftalık fatura 975 bin lira zaten. DSİ Bölge Müdürümüzün de bir hatası var. Biz bu faturayı niye ödüyoruz? Burası sanayi hattı değil ki. Gerekirse Cumhurbaşkanına bildirin ki bu işler çözülsün” ifadelerini kullandı.
FATURAYI 3 YILDIR DSİ ÖDÜYORDU: BU KADAR VİCDANSIZLIK OLUR MU?
Elektriğin Keban’dan geldiğini, AKSA’nın elektriği 385 kuruşa alıp 2 bin 640 kuruşa sattığını belriten Aykaç, “Su bizim, toprak, bizim elektrik bizim. Bu kadar vicdansızlık olur mu?” diye tepki gösterdi. Çok büyük bir yanlışlık olduğunu söyleyen Aykaç, “DSİ Bölge Müdürünün konudan haberi yok, valinin konudan haberi yok. Bu evrakları ben götürdüm, ‘ne fatura ödediklerini bilmiyorlar’ dedim. AKSA sallayıp sallayıp yolluyor” diye konuştu. Bu yanlışların düzeltilmesini talep ettiklerini belirten Aykaç, üç yıldır teşvik kapsamında faturayı DSİ’nin ödediğini, bu yıl gelen faturalarla birlikte durumu fark ettiklerini söyledi: “DSİ de yıllarca sanayi adı altında fazla fatura ödemiş. İki gün önce bu durumu milletvekili Zülfü Demirbağ’a ve TEDAŞ’ın Genel Müdürü Ahmet beye bildirdik. Vali beye de evrakları verdim. Herkes şaşırdı” diye konuştu.

Suları borçtan dolayı kesilen çiftçilerden ‘traktörlü’ tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!