Gazeteci Sinan Aygül: Saldırganlar Kendini Şiddet Mağduru Gösterdi

featured

Sinan Aygül X hesabından yaptığı paylaşımda, kendisine saldıran 2 kişinin hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığını açıkladı.

Açıklamada;

Sonunda bu ülkede bu da oldu. Böyle bir skandalla ben şahsen ilk defa karşılaşıyorum.Haziran ayında Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani’nin Yücel Baysalı ve Engin Kaplan isimli biri polis silahlı iki korumasının saldırısına uğramıştım.Öldürme kastıyla saldıran saldırganlar yaralamadan yargılanmış ve ilk mahkemede serbest bırakılmıştı. Şimdi de hakkımda uzaklaştırma kararı alınmış.Saldırgan Yücel Baysalı karakola gidip kendisini tehdit ettiğimi iddia etmiş, bunun üzerine karakol da Tatvan Kaymakamı Remzi Demir’in oluruyla “Koruyucu Tedbir Kararı” almış.Üstrelik karar “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında verilen bir karar. Saldırıya uğrayan ben, tehdit altında olan ben, saldırıya uğrama riski olan yine ben ama kararda bana “Şiddet Uygulayan” saldırgan Yücel Baysalı’ya da “Şiddet Mağduru” denilmiş. Buna ne denilir bilmiyorum. Dört gündür hangi kanun kapsamında kararın verildiğini anlamaya çalışıyordum, kararın örneği verilmedi bana, savcılıktan istedim ama soruşturmayı başlatan savcının karardan haberi yok çünkü karar adli değil idari. Karakoldaki dosyadan örneğini aldım. Karar bu ama ben bu saçmalığı hâlâ anlamadım” ifadelerini kullandı.

Aygül, aynı zamanda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı paylaşımına etiketledi.


NE OLMUŞTU?

17 Haziran’da Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin silahlı iki korumasının saldırısına uğramıştı.


Ağır yaralanan Aygül, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Saldırı hakkında konuşan Aygül, saldırı sırasında “Bir daha başkan hakkında yazarsan geberirsin” diye tehdit edildiğini ifade etmişti.

Kültür Mahallesi yaşanan olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında belediye çalışanı Y.B. ile polis memuru E.K’nin gözaltına alınmıştı. Saldırganlar önce tutuklanmış ardından ilk mahkemede serbest bırakılmışlardı.

Tatvan Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddiaları

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aygül, olaydan birkaç gün önce Tatvan Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddialarını gündeme getirmişti.

Gazeteci, belediyeye ait taşınmazların satışlarında “ciddi suçlar” bulunduğunu iddia ediyordu:

“Olası bir inceleme/soruşturma ve tarafsız bir yargı sürecinde çok kişinin canı yanar. Bitlis Belediyesi’nin ihalesi katılımcı olmadığı için iptal oldu. Tatvan Belediyesi’nin gerçekleşen satışının da rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmesini bekliyorum. O satışı iptal edin orası babanızın çiftliği değil illa ‘ihaleye fesat karıştırma’ dosyası mı açılması lazım…” dedi.

Gazeteci Sinan Aygül: Saldırganlar Kendini Şiddet Mağduru Gösterdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!