Silahlı kişilerle cemevi önünde poz vermişti: O kaymakam Erzurum’a atandı 

featured

Evren Demirdaş/Elazığ

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan, hizmet veya mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 422 Mülki İdare Hizmetleri sınıfında görev yapan vali yardımcısı, kaymakam, bakanlık merkez teşkilatında görevli olanlar ile hukuk müşavirlerinin yeni görev yerleri liyakat ve kıdemleri esas alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atandı. Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde olan Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçicek, Nazmiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın çeşitli idari ve mali para cezalarıyla cemevinin faaliyetlerini engellenmeye çalıştığını iddia iddia etmişti. Yapılan haberi sosyal medya hesabından paylaşarak Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i tehdit etmişti. Tutkan, Erzurum’un Palendöken ilçesine kaymakam olarak atandı.

Silahlı kişilerle poz vermişti 

Düzgün Baba Cem Evi Başkanı Cafer Kırmızıçicek’in eleştirilerinin haberlere yansıması sonrasında Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan, kolluk kuvvetleri ile cemevine giderek, eli silahlı bir şekilde çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşmıştı.

“Sana öğreteceğiz devletimizin gücünü”

Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i tehdit eden Kaymakam Tutkan, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullanmıştı: “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekanı dışında yani amaç dışı harcayacaksın. Sonra da Cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

CHP’li vekil ‘Görevden alınmalı’ demişti 

Nazımiye İlçe Kaymakamı Uğur Tutkan’ın açıklamalarına CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tepki göstermiş ve kaymakamın görevden alınması gerektiğini belirterek şunları söylemişti: “Sosyal medyada silahlı kişilerle resimler paylaşarak sonrasında sosyal medya üzerinden açıklama yapıp insanları tehdit ederek toplumu kışkırtmak asla kabul edilecek bir durum değildir. Bu paylaşımı yapan kişi hakkında İçişleri Bakanı tarafından gerekli soruşturma açılmalı ve görevden el çektirilmesini istiyoruz. Bu olayla ilgili yarın İçişleri Bakanlığına soru önergesi vererek bu şahsın ilçemizde adil bir şekilde görev yapma imkanı olmadığını düşünüyoruz. Bu açıklama devlet adamlığına yakışmayacak tamamen mafyavari bir şekilde devletin gücünü kendi gücü olarak gören kişiler böyle görevlerde olmamalıdır.”

Silahlı kişilerle cemevi önünde poz vermişti: O kaymakam Erzurum’a atandı 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!