Seçim öncesinde muhtarlara 5’er bin lira dağıtıldı iddiası 

featured

Elazığ Özel İdaresi haziran ayı meclis toplantısında MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek, Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde İl Genel Meclisi üyelerine haber verilmeden AKP’li meclis üyelerinin kararıyla merkez ve ilçe köy muhtarlarına il özel idaresi tarafından 5’er bin lira verildiğini ortaya çıkarttı.

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ 

Elazığ Özel İdaresi haziran ayı meclis toplantısında seçim öncesinde köy muhtarlarına ‘yardım’ adı altında verilen 5 bin lira, Cumhur ittifakı üyeleri arasında tartışmaya neden oldu. Meclis üyelerinden habersiz köy muhtarlarına 5 bin lira para dağıtıldığını belirten MHP’li Osman Dilek, Köylere verilen yardım listesinin meclis üyelerine dağıtılması talebinin reddedilmesine tepki gösterdi.

“ARKADAŞLARIMIZIN BUNU ÖĞRENMEMELERİNDEKİ SAKINCA NEDİR?”

Muhtarlara yardım adı altında dağıtılan 5 bin liraya ilişkin sözlü önergesinin dikkate alınmaması üzerine gündem dışı söz alan MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek, “Bazı duyumlarımız olduğu için 2023 yılında köylere yardım listesini çıkarttım ve bu listelerden birer tane hazırlansın meclisteki bütün arkadaşlarımızın bilgilendirilmesi için dağıtılsın demiştik. Bir yorum ya da eleştiri getirmedik, fakat ne hikmetse bu kabul görmedi. Burada önergeler veriliyor, oylanıyor kabul ediliyor biz de sözlü önerge verdiğimiz zaman ‘Bunu reddettik, kabul etmiyoruz’ diyebilirdiniz. Oylamada yapabilirdiniz. Bunun dağıtılmasındaki sakınca nedir? Arkadaşlarımızın bunu öğrenmemelerindeki sakınca nedir? Okuyorum arkadaşlar bilgilensin, 2023 yılında köylere yapılan yardım adı altında Ağın için 11 köy, Alacakaya 9 köy, Arıcak 5 köy, Baskil 8 köy, Karakoçan 9 köy, Keban 10 köy, Kovancılar 11, Maden 12, Merkez 65, Sivrice’de de 8 köye yardım verilmiş. Bazı muhtarlara telefonla arayıp, ‘Size 5 bin lira yardım çıkarttık, gidin alın’ denilmiş. Bu paraların çıkartılmasına itiraz etmiyoruz ama adaletli olsun biraz. İlçedeki İl Genel Meclisi üyelerinin bir kısmının haberi dahi yok. Köylere yardım yapılıyorsa adaletli dağıtın. Köyleri ayırt edemezsiniz, muhtarları ayırt edemezsin. Bunun önüne geçemezsin. Merkezin 136 tane köyü var merkezden 8 tane il encümeni var encümenlerin içerisinde bir kişi yok. Üç tane mi encümen var iki tanesi ilçelerden olsun, bir tanesi merkezden olsun. Sizden olsun, bizi yazın da demiyoruz. 65 tane köy yazılmış kimsenin haberi yok, bu köylerin gerçekten ihtiyacı varsa hiç itirazım yok. Birçok muhtardan bize tepki geliyor, ihtiyacı olmayan köye ‘5 bin lira para yazıldı makbuzu hazırla git al’ deniliyor bu doğru bir şey değil. Siz neye istinaden bu listeyi arkadaşlara dağıtmadınız onu da merak ediyorum” diye konuştu.

“GÜNDEM MADDESİ OLMADIĞI İÇİN LİSTEYİ DAĞITMADIM”

MHP’li Dilek’in sorusuna cevap veren Meclis Başkanı AKP’li İbrahim Şerbet, “Gündeme almadım, gündem dışı söz verdim açıklamanızı yaptınız. Listeler gündem maddelerinin dışında olan konular, bilgilendirilmek amacıyla masalara dağıtılmaz. Gündem maddesi olmadığı listeyi için dağıtmadım burada bir art niyet de yok zaten elinizde listede var. Ben sekreteri de tembihledim, arkadaşlar kontrol etmek için oradan alabilirler, fakat gelmiş geçmiş. Bundan sonra müracaatları alalım kontrol edelim ihtiyaçsa verilsin. Buradaki arkadaşlara da sorulsun burada bir sakınca yok. Kimsenin babasının malı değil, arkadaş isim veriyorsa ben de vereceğim sen de vereceksin. Konu bundan ibaret” diye konuştu.

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ “SEÇİM ÇALIŞMASI YAPIYORUZ 3 KÖYE ACİLEN PARA ÇIKARSA MEMNUN OLURUM” DEMİŞ

Yapılan para dağıtımında bir art niyet olmadığını belirten AKP’li meclis üyesi Suphi Özay, “3 arkadaş burada görev almışız. Fatura bize kesilmesin. 2022 – 2023 listelerinde var. Bizim son çıkardığımız ve şu listede en son seçim çalışması yapılırken biz hiçbir arkadaşımızı aramadık. Arkadaşlar kendisi bizi aramışlar. Bir isim vereceğim. Fethi Ahmet Beşiktaş arkadaş bizi aradı. ‘Şu anda biz sayın vekilimizli köy çalışması yapıyoruz 3 tane acilen köye para çıkarsa memnun olurum’ dedi. ‘Tamam’ dedim. Bir ihtiyaç varsa bu tabii ki bize gelirse biz de bunu karşılarız burada bir art niyet yok. Art niyet olsa bu arkadaşlarımız merkezde 44 köye para yardımı yazmışlar, biz onların samimiyetine güvenerek bu listeyi onaylamışız. Burada bir art niyet yok art niyet olsaydı bunların hepsini çizer yeniden liste düzenlerdik. Ama bundan sonra gelen talepleri encümen arkadaşlarımız meclis başkanımıza versinler meclis başkanı üzerinden bize gelirse biz de onları değerlendiririz. Kalkıp da fatura hiçbir arkadaşımıza kesilmesin eski köye yeni kanun da getirmek güzel bir şey değil. Liste dağıtılsın diye şimdiye kadar böyle bir kanun var mıydı” dedi.

Seçim öncesinde muhtarlara 5’er bin lira dağıtıldı iddiası 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!