Rüşvet karşılığı rapor aldıran şebeke çökertildi: 24 gözaltı

featured

SERHAT OZAN YILDIRIM

Para karşılığında usulsüz engeli raporu düzenleyen, aralarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya üye olmak’ ve ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçları ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, usulsüz engelli raporu düzenleme olaylarına karışanlarla ilgili özel ekip oluşturuldu. Aralarında Bingöl Devlet Hastanesi’nde çalışanların olduğu bir grup teknik takibe alındı. Özel ekip tarafından, usulsüz rapor alan veya almaya çalışanlardan bazılarının olayı organize eden şüphelilere veya 3’üncü kişiler adına açılmış banka hesaplarına para gönderdiği, bu kapsamda şüphelilerin de elde ettikleri maddi menfaat yapılan yazışmalar ile ortaya çıkarıldı.

8 FARKLI KONU İÇİN RÜŞVETLİ RAPOR

Engelli raporlarının kullanılmasıyla ÖTV indirimliyle araç alma, engelli maaşı bağlanması, bakım ücreti başvuruları, malulen emekli olma, askerlik için çürük raporu alma ve indirimli elektrik-su aboneliği gibi, devletin engellilere sağladığı kolaylıklar inceleme altına alındı. Belirtilen raporların düzenlenmesinde usulsüzlük yapan, aracılık eden veya bu yönde talepte bulunanlar tespit edildi. İlk tespitler doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda aralarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Ayrıca çevre illere de bu raporlar hakkında uyarı yazısı gönderildi.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili Bingöl Cumhuriyet başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığımız organizesinde “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, ‘Yönetmek veya Üye Olmak” ve “Kamu Kurum ve Kuruluşların Zararına Dolandırıcılık” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, engelli vatandaşlarımıza sağlanan birtakım maddi kolaylıklardan yararlanmak amacıyla, Bingöl ilinde usulsüz engelli raporu düzenlenmesi olaylarına karıştığı tespit edilen şüpheli şahıslar ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımızca yapılan tahkikatta, usulsüz rapor alan/almaya çalışan şahıslardan bazıların olayı organize eden şüphelilere veya 3. şahıslar adına acilmiş banka hesaplarına paralar gönderdiği, bu kapsamda şüphelilerin de elde ettikleri maddi menfaatler yapılan yazışmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu doğrultuda, Bingöl ilinde düzenlenen engeli raporlarının kullanılması suretiyle indirimli araç alma, engelli maaşı bağlanması, bakım ücreti başvuruları, malulen emekli olma, askerlik için çürük raporu alma ve indirimli elektrik-su aboneliği vb. gibi devletimizin engelli vatandaşlarımıza sağladığı maddi-manevi kolaylıklar mercek altına alınmış olup, belirtilen raporların düzenlenmesinde usulsüzlük yapan, aracılık eden veya bu yönde talepte bulunanlar hakkında gerek adli yönden, gerekse idari yönden yapılan soruşturma titizlikle devam etmektedir. Yapılan ilk tespitler doğrultusunda Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce icra edilen operasyonda, 07/06/2022 günü aralarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da bulunduğu 24 şüpheli şahıs gözaltına alınmış olup, şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımızda sevk işlemlerine başlanılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Rüşvet karşılığı rapor aldıran şebeke çökertildi: 24 gözaltı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!