Pınar Gültekin’in katili yeniden yargılanacak

featured

Cemal Metin Avcı, Pınar Gültekin’i boğduktan sonra varilde yakarak katletmesi nedeni ile yargılandığı davada ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme‘ suçundan haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  

Pınar Gültekin’in ailesinin katil Cemal Metin Avcı’ya uygulanan ‘haksız tahrik indirimi’ne itiraz ederek istinafa taşıdığı dava, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Mahkemesi’nin verdiği yeni kararla yeniden görülecek.

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in varilde yakıldığı sırada hala hayatta olduğunun belirlenmesi ise yaşatılan vahşetin boyutunu gözler önüne sermişti.

HAKSIZ İNDİRİM, HEM AİLEYİ HEM KAMUOYUNU YARALADI

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i boğduktan sonra varile koyarak yakan 32 yaşındaki eski sevgilisi Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme‘ suçundan yargılandığı davada 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak katil Cemal Metin Avcı’nın cezasında haksız tahrik indirimi uygulanması hem ailenin hem de kamu oyunun vicdanını yaralamıştı. Pınar Gültekin’in ailesinin Cemal Metin Avcı hakkındaki kararı istinaf mahkemesine taşıması ile dava yeni bir boyuta taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Mahkemesi, Pınar Gültekin davasının yeniden görülmesine karar verdi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Mahkemesi, Pınar Gültekin davasında ailenin başvurusunu değerlendirdi ve yeniden görülme gerekçesi olarak hukuksal eksiklileri gösterdi.  Ayrıca davada katil Cemal Metin Avcı’ya delilleri yok etmesinde yardım ettiği iddia edilen kardeşi Mertcan Avcı’ya ise beraat kararı verilmişti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Pınar Gültekin davasıyla ilgili sanık Cemal Metin Avcı’nın tutukluluğunun devamına karar verirken, hakkında beraat kararı verilen kardeşi Mertcan Avcı’nın, da duruşmaya SEGBİS ile katılmasına karar verdi.

PINAR GÜLTEKİN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

2020 yılında Türkiye Pınar Gültekin’in katledilişinin ortaya çıkması ile  sarsıldı.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü’ne öğrenim gören 27 yaşındaki Pınar Gültekin 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nden ayrılmış, en son kardeşi ile o gün telefonda görüşen ablası Pınar Gültekin’den bir daha haber alamamıştı.

Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan soruşturmada Pınar Gültekin’in sosyal çevresini oluşturan kişiler ve kamerası kayıtları incelenmişti.  Pınar Gültekin’in eski sevgilisi Cemal Metin Avcı da soruşturulmuş, önce hakkındaki suçlamaları reddetse de gösterilen delillerin ardından işlediği cinayeti itiraf etmişti.

KAN DONDURAN CİNAYET

Pınar Gültekin’i öldürdüğünü kabul eden Cemal Metin Avcı verdiği ifade ise kan dondurmuştu. Cemal Metin Avcı, Pınar Gültekin’i bağ evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını anlatan  itirafından sonda tutuklanmıştı.

KARDEŞİNİN TELEFON SİNYALLERİNE OLAY YERİNDE RASTLANDI

Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde incelenmiş, cinayet günü ağabeyi ile aynı yerin yakınlarında olduğu telefon sinyalleri ile belirlernmişti. Delil karartmak suçlaması ile tutuklanan Mertcan Avcı ise görülen dava sonunda beraat etmişti.

YAKILDIĞI AN HAYATTA OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİ

Davanın 24 Ocak 2022’de görülen 9’uncu duruşmasında savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı mütaalasında Pınar Gültekin’in boğulmasının ardından henüz hayattayken yakıldığına oy birliği ile karar verildiğini belirtti.  Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

PINAR’IN ACILI ANNESİNE DAVA AÇILDI

Cemal Metin Avcı’nın yargılandğı davanan 14 Şubat’ta görülen duruşması sırasında Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin’in katil sanık hakkında  sarf ettiği “Seni öldüreceğim, öldüreceğim köpek. Sen niye orada konuşuyorsun köpek” sözleri nedeni ile savcılık, 4 yıl 4 ay hapis istemi ile kamu davası açtı. 

Pınar Gültekin’in katili yeniden yargılanacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!