Patnos Belediyesi Eş Başkanı: Kayyum atanmadı ama engelleniyoruz

featured

HDP’li Patnos Belediyesi Eş Başkanı Müşerref Geçer, belediyeyi 2019’da AKP’li başkandan ağır bir borç yükü ile aldıklarını, yaşadıkları mali sıkıntıların üzerine bir de engellemelerle karşılaştıklarını söyledi.

Şenol BALI / AĞRI 

Hükümetin Türkiye’de kayyum atamadığı 4 HDP’li ilçe belediyesinden biri olan HDP’li Patnos Belediyesi‘nin Eş Başkanı Müşerref Geçer, belediyeyi 2019 yılında AKP’li başkandan toplam 135 trilyon borçla devraldıklarını büyük mali sıkıntı ile karşı karşıya bulunduklarını söyledi. Başkan Geçer, yaşadıklarını mali sıkıntının yanı sıra bütün hizmet projelerinin engellendiğini, belediyelerine kayyum atanmasa da birçok sorunla yüz yüze bırakıldıklarını açıkladı.

AKP iktidarı son iki dönemdir HDP’nin kazandığı birçok büyükşehir, il ve ilçe belediyelerine kayyum ataması yaparak HDP’lilerin belediyeleri yönetmesine izin vermiyor. 11 Eylül 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameyle başlayan kayyum atamaları sonucu o dönemki adıyla Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 106 belediyesinden 95’ine kayyum atandı.

HDP’NİN KAZANDIĞI 65 BELEDİYENİN ÇOĞUNA KAYYUM ATANDI

HDP, 31 Mart 2109 yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplam 65 belediye kazandı ama 19 Ağustos 2019 tarihinden sonra periyodik olarak  4 ilçe ve 2 beldeye belediyesi hariç tüm HDP’li belediyelere İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum ataması gerçekleştirildi.  2019 Yerel seçimlerinde  HDP Türkiye genelinde toplam 65 belediye başkanlığı kazandı. HDP’li başkanların kazandığı 6 ilçe belediye başkanına YSK tarafından mazbata verilmeyince mazbatalar ikinci olan AKP’li belediye başkanlarına verildi.  48 il ilçe ve belde belediyesine içişleri bakanlığı tarafından kayyum ataması gerçekleştirildi. 4 belediye başkanının ihraç ve istifa yolu ile HDP ile bağları kesilirken bir belediye başkanı ittifakla seçildiği için kendi partisine geçti.  Türkiye genelinde HDP’li olan ve kuyum atanmayan 4 ilçe ve 2 belde belediyesi kaldı. 

SADECE 6 BELEDİYE HDP’DE KALDI

Şu an Türkiye genelinde HDP’li olan ve kuyum atanmayan 4 ilçe ve 2 belde belediyesi bulunuyor.

Şu an HDP‘li  Belediye başkanlarının yönettiği toplam 6 belediye bulunuyor. Bunlar; Şırnak’ın Silopi Belediyesi ile  Balveren Belde Belediyesi, Diyarbakır’ın Çınar Belediyesi, Erzurum’un Karaçoban Belediyesi, Adıyaman’ın Kömür Belde Belediyesi ile Ağrı’nın Patnos Belediyesi …
 
PATNOS 120 BİNİ AŞAN NÜFUSUYLA AĞRI’NIN EN BÜYÜK İLÇESİ KONUMUNDA

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Ağrı’nın Patnos ilçesinde HDP’nin gösterdiği aday  44,93 ile  seçimi kazanırken ilçede kullanılan 24.603 oyun 11.054’nu alan HDP, belediyeyi büyük bir oy farkıyla kazandı.

Ağrı’nın Patnos Belediyesi Eş başkanı Müşerref Geçer, belediyenin çalışmalarını, partisinin belediyelerine dönük gerçekleşen kayyum atamalarını, belediyecilik hizmetleri çerçevesinde yaşadıkları sorunları Munzur Press’e anlattı. 

Müşerref Geçer, Patnos Belediyesi‘ni AKP’li başkandan bir enkaz olarak devraldıklarını büyük bir borç batağında olan belediyede hizmet vermekte çok zorlandıklarını belirterek sözlerine şöyle başladı; “Hemen hemen hiç gayri menkulü kalmayan, satışların olduğu, parkların satıldığı veya hibe edildiği ve 136 trilyon borcu olan bir belediye devraldık. Aldığımız günden bu yana halkımıza nasıl hizmet edebiliriz noktasında çalışmalarımız oldu. Altyapı sorununun yüzde seksen beşini bitirdik, mahallelerde parke taşı çalışmalarının büyük bir bölümünü tamamladık. Bu tarz klasik belediyecilik çerçevesinde olan çalışmalarımız yürütüyoruz.‘’ 

Patnos Belediyesi Eş Başkanı Müşerref Geçer

Kadınlara dönük bir dizi çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Geçer, ulaşım ücretini de belediye meclisi kararı ile 1 TL olarak belirlediklerini söylüyor. ‘’HDP belediyeleri olarak kadın özgürlükçü, demokratik ve halkçı bir belediyecilik anlayışımız var. AKP’nin bizden önce kadın politikalarına ilişkin bir çalışması olmamıştı. İlk geldiğimizde Kadın Politikaları Müdürlüğü’müzü kurduk ve o çerçevede Teşi isminde kadın yaşam merkezimizi açtık. Yine ulaşım ücretini 1 TL olarak belirledik ve Jinkart uygulamasıyla kadınlara haftada iki gün ücretsiz ulaşım hizmeti sunuyoruz. Yine kültürel faaliyetlerimiz oluyor. Tüm süreç içerisinde halkla iç içeyiz. ‘’ 

Patnos Belediyesi 

Eş Başkan Müşerref Geçer: belediyemize Kayyum atanmadı ama hükümet hep bizi halk ile karşı karşıya getirme çabasında, “Kayyum, halkın iradesine bir saldırıdır.” cümlesine yer veren Geçer, belediyelerine kayyum atanmasa da yapılan bir dizi engelleme ile halk ile karşı karşıya getirildiklerini söylüyor.  Gencer Yaşadıkları bürokratik engellere değinerek açıklamasını şöyle sürdürdü; değinen Geçer, şu sözlerle sürdürüyor konuşmasını: “Bugün kayyum atanmayan 4 ilçemiz ve 2 beldemiz var. Evet, Patnos Belediyesi’ne kayyum atanmadı ama mali boyutta bir sıkıştırma var. Örnek vermek gerekirse belediyemizin yan tarafında bir park vardı, daha önce AKP’li yönetim tarafından ticari alan olarak başka birine devredilmiş. Biz o alana meclis kararı ile park yaptık. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’nden geldiler oraya okul yapmak istediklerini söylediler. İlçede birçok okul var ama yeşil alana da ihtiyaç var. Ardından bizden habersiz Milli Emlak’a devredildi ve şu an okul yapılıyor o alanda. Kadın Parkı yapacağımız bir alanı bakanlık kararıyla elimizden çekip aldılar. Yani kayyum atanmamış ama halkla karşı karşıya getirmek gibi bir politika var. İlk geldiğimizde icralardan dolayı personelin ücretini birkaç ay ödeyemedik.  Bunun için İller Bankası’ndan kredi talebimiz oldu. Yüksek bir rakam olmamasına rağmen hala onaylanmadı. Şu ana kadar kendi öz kaynaklarımız ve gelen tahakkuk gelirleri dışında alabildiğimiz bir kredi olmadı.”
 

“ALTERNATİF GELİR KAYNAKLARI OLUŞTURMAK İÇİN YAPTIĞIMIZ BAŞVURULAR KABUL EDİLMİYOR”

Yaşanan mali sorunlar karşısında alternatif gelir kaynakları geliştirmek istediklerini ifade eden Müşerref Geçer, burada da sorunlar yaşadıklarını dillendiriyor. Geçer, “Belediyenin bütçesini iyileştirmek için birçok projemiz oldu. Güneş Enerji Santrali Projesi bunlardan biriydi. Hazırlıklarımız bitmesine rağmen hala bakanlığın masasında bekliyor. O projeyle beraber hem elektrik üretilecekti hem de belediyenin bütçesine katkı sağlanacaktı. Örneğin Saadet Partisi’nden AKP’ye geçen Dedeli Belediyesi bizden çok sonra başvurmasına rağmen projeleri onaylandı ve şu an hayata geçirilmiş. Yine AKP döneminde yapılan ve şu an enkaza dönen metruk bir AVM binası var. Yine orası için bir kredi başvurumuz oldu o da onaylanmadı.” sözlerine yer veriyor. 

“Gelen belli bir ödenek var, bir kısmı icra giderlerine gidiyor. Kalan kısım ile kendimizi döndürme noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Alternatif kaynaklar için yapılan başvurular da kabul edilmeyince şu an kendi yağımızda kavruluyoruz.” diyen Müşerref Geçer, yaşadıkları sorunları halka anlattıklarını ifade ederek tamamlıyor konuşmasını. 

Patnos Belediyesi Eş Başkanı: Kayyum atanmadı ama engelleniyoruz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!