Nilüfer Saltık: Hasan’ın anısını doğduğu topraklarda yaşatmayı önemsiyoruz

Nilüfer Saltık: Hasan’ın anısını doğduğu topraklarda yaşatmayı önemsiyoruz

ERCAN TOPAÇ – Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın eşi Nilüfer Saltık, eşinin bölge insanının sanatsal gelişimine daima önem verdiğini belirterek, Hasan Saltık’ın Dersim’le bağlarını hiç koparmadığını söyledi. Saltık, eşini doğduğu topraklarda yaşatmayı önemsediklerini ifade etti.

Hozat’ta eşi adına yapılan kültür merkezine ilişkin konuşan Nilüfer Saltık, “Hozat’tan 12 yaşında ayrılıp İstanbul’a taşınmasına rağmen gönlü daima Dersim’deydi, o bağı hiç koparmadı. Bugüne kadar kültür dünyasına sunduğu katkıların yarattığı etkiler düşünülünce, kendi doğduğu topraklarda onun anısını yaşatacak bir kültür merkezi olmasını önemsiyoruz. Bu yüzden Hozat Belediyesi’nin aldığı kararla, Hasan adına bir kültür merkezi yaratılması fikrine çok sıcak baktık. Belediye tarafından tahsis edilen binayı renove ederek bir kültür merkezi haline dönüştürdük. Bu merkezin, Hasan’ın da hep istediği gibi, bu topraklarda kültür ve sanat etkinliklerinin yeşertmesi açısından işlevsel bir mekâna dönüşmesini umuyoruz” dedi.

İki yıl önce genç yaşta kaybettiğimiz Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık anısına Hozat’ta yaptırılan kültür merkezinin açılışı 25 Kasım Cumartesi günü saat: 16.00’da gerçekleştirilecek.

Merkez, Hasan Saltık’ın Anadolu etnomüzik arşivinin oluşmasına yaptığı katkıların tanıtılması ve hatırasının yaşatılması amacıyla hayata geçirildi. Mekân aynı zamanda yapımcının arşiv ve fotoğraflarının da yer aldığı bir anı evi işlevi görecek. 600 kişi kapasiteli Hasan Saltık Kültür Merkezi’nde çok amaçlı bir sergi ve konser salonu yer alıyor.

Hasan Saltık Kültür Merkezi açılış törenine Saltık’ın ailesiyle birlikte aralarında Cihat Aşkın, Cengiz Özkan, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mazlum Çimen, Ender Balkır, Selçuk Balcı, Olgun Şimşek gibi sanatçı dostları da katılacak.

Nilüfer Saltık: Hasan’ın anısını doğduğu topraklarda yaşatmayı önemsiyoruz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!