Nesli fazla olan Sakarmekeler havadan görüntülendi: Uzmanlar, küresel ısınmayla sayılarının azalacağını söyledi

Nesli fazla olan Sakarmekeler havadan görüntülendi: Uzmanlar, küresel ısınmayla sayılarının azalacağını söyledi

Dersim’de sürü halinde Sakarmeke kuşunun su üstünde ki uçuşları ve çıkardığı dalgalar seyrine doyumsuz görüntü oluştururken, uzmanlar neslinin en fazla olduğu Sakarmeke türünün küresel ısınmayla azaldığını söyledi. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç,” Küresel ısınmayla birlikte sazlık alanlar ve su alanları azalıyor. Durum böyle olunca su kuşları maalesef yeterince üreyip ve barınabileceği mekanlarını kaybediyorlar. Yeterince üreyemedikleri için birey sayısında azalma var. Kış aylarında ise avcıların tehlikesiyle yoğun bir şekilde karşılaşıyorlar” dedi.

Tunceli’de de bulunan ve sayıları en fazla olan kuş türleri arasında yer alan su kuşlarının da başta küresel ısınma olmak üzere, avcılık ve yaşam alanlarının bulunamaması gibi nedenlerle sayılarında azalma olacağının uzmanlarca belirtilmesi üzerine, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince su kuşlarına yönelik ilk kez envanter çalışması yapıldı. Çalışma, Keban Barajı ve onu besleyen Uzunçayır Baraj Gölü çevresinde yapıldı. Çalışmada, Sakarmeke, Karabatak, Büyük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Yeşilbaş Ördek, Küçük Kuğu, Turna, Angıt Ördeği, Van Gölü Martısı, Karabaş Martı ve Büyük Karabaş Martı türünden sayıları 10 bini bulan 11 su kuşu türü tespit edildi. Bu türler içerisinde en çok sayıya sahip olan kuş türü Sakarmeke’nin sayısının yaklaşık 3 bin olduğu belirlendi. Gelecek yıl yapılacak olan envanter çalışmasıyla, bu yıl yapılan çalışma kıyaslanarak, yol haritası belirlenecek. Ayrıca, türlerin korunması için su üzerinde ve kıyılarda kaçak avcılıkla mücadele edilirken, su kuşlarının yoğun olduğu kıyı şeritlerine de fotokapanlar yerleştiriliyor.

Sakarmekeler havadan görüntülendi
Sakarmekeler havadan görüntülendi

Çemişgezek ilçesine bağlı Kıraçlar Köyü’nde Keban Baraj Gölü üzerinde sakarmeke sürüsünün yüzme ve uçma anları da dron ile havadan görüntülendi. Sakarmekelerin su üzerinden havalanışları ve oluşan dalgalar seyirlik görüntü oluşturdu.

‘AVCILARA KARŞI YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORLAR’

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, sulak alanlarda sürü halinde yaşayan Sakarmekelerin çevresi sazlıklarla kaplı olduğu alanlarda ürediğini ve küresel ısınmadan dolayı, su kaynaklarının ve sazlık alanların azalmasından dolayı sayılarında düşüş olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Ülkemizin birçok bölgesinde su kuşlarına rastlıyoruz. Bu bizim su zenginliğimizi gösteriyor. Yalnız ülkemizde son dönemlerde yaşadığımız, dünyanın da yaşadığı küresel ısınmaya bağlı değişiklikler var. Su kuşları maalesef üreyebilecekleri, barınabilecekleri mekanlarını yani habitatlarını kaybediyorlar. Yeterince üreyemedikleri için de birey sayısında azalma var. Kışın da farklı bir sorunla karşılaşıyorlar. Özellikle avcılara karşı, deyim yerindeyse yaşam mücadelesi veriyorlar. Avcılık günümüzde bir ihtiyaç değil, hobi olarak yapılıyor. Avcılık baskısından dolayı canlarını ortaya koyuyor ve ciddi kayıplar yaşıyor. Bir taraftan da yeni yavrular yetiştiremiyorlar. Çünkü yaşam alanlarını kaybediyorlar. Bu kritik dönemde av yasağının mutlaka uygulanması lazım. Bu işi hobi ve spor olarak yapmaktan vazgeçmeleri lazım. Su kuşlarımız içinde sayısı en fazla olan sakarmekeler var. Birey sayıları düşüyor. Böyle olunca da bunların ortadan kalkma riski yüksek olur. Bu yüzden hepimize görev düşüyor” diye konuştu.

Nesli fazla olan Sakarmekeler havadan görüntülendi: Uzmanlar, küresel ısınmayla sayılarının azalacağını söyledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!