Naci Görür: Tunceli Deprem Tehdidi Altında

featured

Mehmet BİDAV/ DERSİM

Türkiye’nin en önemli yerbilimcilerinin başında gelen Prof.Dr Naci Görür katıldığı bir TV programında bu kez Tunceli’yi işaret ederek “Tunceli deprem tehdidi altında” diyerek önemli bir uyarıda bulundu.

Naci Görür bugün akşam saatlerinde Halk TV programında Türkiye’deki fay hatları ve deprem tehlikesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken Tunceli bölgesinde 7.4 büyüklüğünde deprem beklediklerini belirterek şu uyarıda bulundu;

“Türkiye’de Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli’den kimse bahsetmiyor ama Tunceli tehdit altında çünkü Erzincan- Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’lar da deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. 1794’e 250 koyarsanız günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla tehlikeli orası. Özellikle Pülümür’ün olduğu yer. Gerçi yoğunluğu fazla değil nüfusu ama insanlarımız yaşıyor köylerimiz var. Biz zaten Erzincan-Bingöl-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay eğer deprem üretirse 7,4’e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli’ye fazla uzak değil. Tunceli’ye yakın,Tunceli hemen bu fayın güneyinde yer alıyor”

Naci Görür: Tunceli Deprem Tehdidi Altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!