Mızraklı’ya yeniden yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün ceza veridi

Mızraklı’ya yeniden yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün ceza veridi

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya yeniden yargılandığı davada, Yargıtay tarafından tekrar 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası veridi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevi yürüttüğü sırada Demokratik Toplum Kongresi (DTK) organlarında yer aldığı iddia edilerek görevden alınan, daha sonra Hicran Berna Ayverdi adlı kişinin ifadeleriyle tutuklanarak hakkında yeni bir iddianame düzenlenen Selçuk Mızraklı’nın yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 9 yıl 4 ay hapis cezası eksik inceleme nedeniyle bozulmasıyla yeniden görülmeye başlanan davada, açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleriyle oluşturulan yeni iddianamenin eklendiği davanın görülen duruşmasında, Akbıyık mahkemede ifade verdi.

Mızraklı’nın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı, avukatları Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın, Muhsin Bilal’in hazır bulunduğu, duruşmayı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Cengiz Çandar, Sevilay Çelenk, Newroz Uysal ve sivil toplum örgütü temsilcileri izledi.

TANIK ÜMİT AKBIYIK’IN BEYANLARI

SEGBİS üzerinden Amasya’da duruşmaya bağlanan açık tanık Ümit Akbıyık’ın beyanları alındı. Akbıyık soruşturma aşamasındaki iddialarına yeni iddialar ekledi. Akbıyık, Mızraklı’yla 2018 seçimlerinden Mızraklı’nın Halkların Demokratik Partisi’ne gelmesiyle tanıdığın belirterek, tanışmalarında Mızraklı’nıın kendisinin örgütün sağlık komitesinde yer aldığını aktardığını söyledi. Mızraklı’nın vekil seçildikten sonra Öcalan’ın posterini matbaadan aldığını da öne sürdü. Mızraklı’nın belediye eşbaşkanı seçildiği 2019 seçimlerinde Ortadoğu Sinema Akademisi’nin düzenlediği festival finansmanını üstlendiğini, piknik için araç tahsis ettiğini öne sürdü.

‘KAYYUM ATAMA İÇİN HAZIRLANDI’

Akbıyık’ın beyanlarını alçakça iftira olarak değerlendiren Mızraklı, Akbıyık’ın beyanlarını için “Rolünü ezberlemiş, düşünülmüş alçakça bir kumpasla karşı karşıyayız. Yalan ve düzmece” dedi. Akbıyık’ın ifadelerindeki çelişkilere dikkati çeken Mızraklı, “İftiracı ilk tanışmamızda benim kendimi örgütün salık komitesinde yer aldığımı söylediğimi iddia ediyor. Sizce ilk tanışmada böyle bir şeyi söylemek makul mu? Bütün bunlar kayyım atamaları için hazırlanış bir soruna işaret ediyor. İki itirafçının ifadeleri üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanması hedeflenmiştir. Uyduruk bir şahsın benim şahsım olduğu kadar partimi hedef alıyor. Bunlar üzerinden partim kriminalize ediliyor. Partimi görünün kısmının yanında bir de görünmeyen birileri tarafından yönetildiği izlenimi yaratılmaya çalışıyor. Bunu kabul etmiyorum” diye konuştu.

 ‘FİLM FESTİVALİNE BÜTÇE AYIRDI’ SUÇLAMASI

Tanığın Mızraklı’nın Ortadoğu Sinema Derneği tarafından organize edilen Film Amed Festivali’ne belediye bütçesinden para aktardığı yönündeki iddiasına karşı Mızraklı’nın avukatı Cihan Aydın, festivalin Avrupa Birliği destekli Sivil Düşün tarafından finanse edildiğine dair belgeleri mahkemeyle paylaştı. Mızraklı’nın belediye imkanlarıyla “örgüt taraftarlarına” piknik düzenlediği ve forma dağıttığı yönündeki suçlamaya yanıt veren Aydın, piknik ve spor faaliyetlerinin desteklenmesinin Belediye Kanunun 13, 14’ü maddesinde yer aldığını vurguladı. Belediye faaliyetlerinin terörize edilmeye çalışıldığını belirterek, “Bundan dolayı bizler de sizler de tehdit altındayız” diyerek, Akbıyık’ın ifadelerinin dosyadan çıkarılmasını talep etti.

9 YIL 4 AY 15 GÜN CEZA

Verdiği kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Mızraklı’ya 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mızraklı’nın cezasını yarı oranında artıran mahkeme, cezayı 10 yıl 15 aya çıkardı. Daha sonra cezada indirime giden mahkeme cezayı 9 yıl 4 ay 15 güne düşürdü.

Mızraklı’ya yeniden yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün ceza veridi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!