Milyonluk ihale AKP’li eski vekilin kuzenine gitti

featured

Elazığ’da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bağlı Milli Emlak Müdürlüğü’nün 6 Aralık’ta kapalı teklif usulüyle yaptığı akaryakıt istasyonu, lokanta ve kafe olarak kullanılan taşınmazın ihalesi 43 milyon 600 bin lira bedelle AKP Elazığ eski Milletvekili Ömer Serdar’ın kuzenine verildi.

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ

İhale şartnamesini ise AKP’li eski vekil Serdar’ın yeğeni ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görev yapan Fatih Önalan’ın hazırladığı ileri sürüldü.

Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne bağlı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve tahmini bedeli 42 milyon olan akaryakıt istasyonu, lokanta ve kafe olarak kullanılan taşınmazın ihalesini 43 milyon bedelle 26. dönem AKP Elazığ milletvekili Ömer Serdar’ın kuzeninin şirketi olan Serdar Yapı’ya gitti. İhaleye ilişkin konuşan Zafer Partisi Elazığ İl Başkanı Onur Omrak,  “Son zamanlarda yapılan birçok ihalede takipçilik yapılarak gerek siyasiler gerekse şehrin önde gelen iş insanlarına ihaleler verildiğine dair bilgiler alıyoruz” dedi. 

İHALE ŞARTNAMESİNİ AKP’Lİ ESKİ VEKİLİN YEĞENİ HAZIRLAMIŞ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğündeki haber kaynaklarının aktardığına göre, ihaleye şartnamesine uymalarına rağmen 6 kişinin çeşitli gerekçelerle ihaleye giremediği belirtilirken ihale şartnamesini hazırlayan kişinin de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görev yapan ve AKP’li eski milletvekili Ömer Serdar’ın yeğeni Fatih Önalan olduğu ileri sürüldü.

“İŞ TAKİPÇİLİĞİ YAPILARAK SİYASİLERE VE İŞ İNSANLARINA İHALELER VERİLİYOR”

Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan taşınmazların ihalesine ilişkin konuşan  Zafer Partisi Elazığ İl Başkanı Onur Omrak, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bağlı Milli Emlak Müdürlüğü’nce 6 Aralık günü merkez Sürsürü Mahallesi’nde bulunan restorant, akaryakıt istasyonu ve kafe olarak kullanılan taşınmazların ihalesi yapılmış olup ihaleye AK Parti Elazığ eski milletvekili Ömer Serdar’ın sahibi olduğu Serdar Yapı ve Hayma İnşaat girmiştir. Gerçekleşen ihaleyi 43 milyon 600 bin lira bedelle Ak Partili eski vekilin şirketi almıştır. Ancak ihaleye ilişkin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görev yapan ve süreci yöneten kişinin Ömer Serdar’ın yakın akrabası olduğuyla ilgili bilgiler aldık. Son zamanlarda yapılan birçok ihalede takipçilik yapılarak gerek siyasiler gerekse şehrin önde gelen iş insanlarına ihaleler verildiğine dair bilgiler alıyoruz. Akaryakıt istasyonu ve restorant ihalesiyle ilgili bu şüpheli durumla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliğindeki yetkilileri bu iddiaları araştırmaları için göreve davet ediyorum” diye konuştu.

“ŞARTNAME HAZIRLANIRKEN YERELİN İNİSİYATİF KULLANMA ŞANSI YOK”

İhaleyi alan firmanın kendisi firması olmadığını amcaoğluna ait firması olduğunu belirten Elazığ eski AKP Milletvekili Ömer Serdar, “Serdar Yapı benim şirketim değil amcaoğlunun şirketi. İhaleyle ilgili olan durumun çok ayrıntısını bilmiyorum. Ama ihaleye giren firma amcaoğlunun firması, benim de kayınbiraderim. Sonuçta ihale şartnamesini hazırlayan da genel müdürlük kanuna dayalı olarak ayarlıyor. Oradaki müstecire kanunen ön alım hakkı var. Ona dayalı olarak ihale yapılmış ve ihaleyede giren olmuştu bildiğim kadarıyla. Fatih Önalan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde müdür yardımcısı ve benimde yeğenim. İhaleyi yapan Milli Emlak Müdürlüğüdür. Milli Emlak Müdürlüğü’nün ihalesinin şartnamesinide genel müdürlük hazırlar. Kanun çerçevesinde orada müstecir olanın ön alım hakkı vardır. Kanunen de bu böyledir. Şartname hazırlanırken yerelin inisiyatif kullanma şansı yok”  ifadelerini kullandı.

Milyonluk ihale AKP’li eski vekilin kuzenine gitti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!