Milyarlık ihalede peşkeş iddiası

featured

Elazığ’da 2 milyarlık maden ihalesiyle ilgili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Meclis’te ortak basın açıklaması düzenledi.

Evren Demirdaş/Elazığ 

Elazığ’da maden rezervlerinin çıkarılması ve işletilmesi ile ilgili 21 Nisan’da gerçekleştirilen ihaleyi Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Cengiz’in ortağı olduğu Port Madencilik Ticaret A.Ş. kazanmıştı. Ankara 13. İdare Mahkemesi, ‘ihale kararı, şartnamesi ve ihale ilanın yürütmesinin durdurulması’ talebiyle açılan dava sonucunda ihalenin iptal edilmesi kararını almıştı. 2 milyarlık maden ihalesiyle ilgili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Meclis’te ortak basın toplantısı yaptı.

“İHALEDEN ÜÇ GÜN ÖNCE ŞİRKETİ ŞEREF CENGİZ’E SATMIŞLAR”

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, maden ihalesi öncesinde CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un kendisine ve AKP Grup Başkanvekili’ne maden ihalesini alacak kişinin ismini yazıp verdiğini belirterek, “Dedi ki, ‘Elazığ’da bir bakır madeni ihalesi var bunun içinde o ihaleyi alacak firma yazıyor bunu size emanet ediyorum günü gelince açarsınız’ dedi. Dün ben onu canlı yayında tutanak altında bütün Türkiye’nin gözünün önünde mecliste açtım içinden şu çıktı, bu ihaleyi Cengiz holding alacak. Bunlar hem Elazığ’daki bir yerel gazetenin ‘ihale Cengiz holdinge verilecek’ hem de Elazığ Mermerciler ve Madenciler derneğinin yapmış olduğu mahkemeye yaptığı başvuru. İhalenin kime verildiğine baktık ve ihaleyi Port Madencilik almış. Port Madencilik Halil İbrahim Bacacı’nın yani Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşının ve son zamanlarda birçok ihalede şirket satın almada adını duyduğumuz kişinin şirketidir. Haber nerededir, bu ihaleden üç gün önce şirketin yarısını Şeref Cengiz’e satmışlar. Bu işin şüpheleri haklı çıkaran tarafı ama ihaleye girmek için bir teminat yatacak 2 milyar lira. 2 milyarlık teminat mektubunu iki şirket bulabilmiş ve bu şirketlere maden veriyorsunuz ama ne kadar maden var? Bana 30 milyon ton rezerv var diyorsunuz o ana kadar sondajların yüzde 35’i bitmiş ihale yapılıyor. İhaleyi o günkü parayla 150 milyon dolara bugünkü kurdan dolayı 119 milyon dolara alıyor” diye konuştu.

“BU KADAR BALLI BÖREKLİ İŞ OLMAZ”

‘O günden bugüne sondajlar sürüyor şimdi düzeltmişler rezervi 70 milyon ton’ diyen Özel, şu ifadeleri kullandı;

“Adam yeraltında 40 milyon ton bakır piyangosu bulmuş. Bulan kim Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşıyla onunla zorunlu ortak Şeref Cengiz. İddia o ki bütün sondajlar tamamlandığında bu 70 milyon tonun 100 milyon tonu da aşabileceği iddia ediliyor. Babanın malı olsa böyle satar mısın? Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bir ihaleyle yapılan en büyük yolsuzluğuyla karşı karşıyayız. Hepimizin olan 100 milyon ton bakır rezervini 30 milyona göre fiyat ver dediğiniz 2 milyarlık da teminat isteyip ihaleyi herkesten uzak tuttuğunuz bir ihaleyi yandaş Cengiz holdinge vermişler bu kadar ballı börekli bir iş olamaz. Şimdi 119 milyon dolara dünyanın en ucuz bakırını çıkaracak satacak. Sayın milletvekilimiz Gürsel Erol konuyu hassasiyetle takip ediyor, çünkü Elazığ’ın hakkı Türkiye’nin hakkıdır hepimizin hakkıdır. Burada bedavaya verilen bakır madeni Ak Partili, MHP’li hatta onların doğmamış çocuklarının da hakkının olduğu bir şey. Bu yolsuzluğu adım adım takip edeceğiz. Milletin bu varlığını bu yamyamlara yedirmeyeceğiz.”

“İHALEDE KAMU ZARARI OLUŞTU”

Özgür Özel’in ardından konuşan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, maden ihalesinde kamu zararı olduğunu belirterek, “Bu cumhuriyet tarihimizin en yüksek bedelle ihale edilen maden alanı. Buradaki maden rezervi stoku yaklaşık 30 milyar dolar. Burası madencilik ihale mevzuatına göre de ihale edilmiş bir yerde değil. Şartlar ve koşullar üç defa değişti ihale üç defa iptal edildi. Sürekli bu firmanın almasına yönelik şartlar iyileştirildi ve bu işe iki firmadan başka firmanın girmesi yitirildi. Katılımcı, şeffaf ve herkesin girebileceği boyutta bir ihale yapılmadı. Ülkenin ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu bu dönemde daha yeni 41 canımızı kömür ocağında kaybettiği bir dönemde ülke ekonomisine değer katacak 30 milyar dolarlık bir maden ocağını bu şekilde peşkeş çekilmesi ilin milletvekili olarak da bu konudaki duyarlılığımızı daha farklılaştırdı. İlan çıktığı günden bugüne kadar işin sürecini takip ediyoruz. Burada şuanda kamu zararı oluşmuş durumda. Çünkü işi yerel mahkeme iptal etti. Danıştay da yerel mahkemenin kararını iptal etti. Danıştay’a bakanlıktan doğru bilgiler gitmedi onun içinde suç duyurusunda bulunacağız. Nisan ve ekim ayı arasındaki geçen zamandan dolayı paranın değer kaybetmesinden kaynaklı inanılmaz bir kamu zararı oluştu. O gün 150 milyon dolar bedelle orayı vermişken bugün 119 milyon dolara düşmüş bir bedel olarak firma verecek ve burada artık kamu zararı oluşmuş. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bu ihaleyi iptal ederek sözleşme ve şartnameyi sahanın sondajları bittikten sonra bütün katılımcılara bilgi vererek gerçek değer üzerinde bir ihalenin yapılmasıyla ilgili bir sürecin başlatılması lazım” ifadelerini kullandı.

Milyarlık ihalede peşkeş iddiası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!