Maraş Katliamı’nın yıldönümünde 10 günlük yasak

featured

Maraş Katliamı’nın yaşandığı 19 Aralık’ın 2 gün öncesinden kentte toplanma yasağı ilan edildi. Yasak takip eden hafta boyunca da sürecek.

Katliam nedeni ile yakınlarını kaybeden Alevi vatandaşların düzenlemek istedikleri anma törenleri de böylece valilik tarafından yasaklanmış oldu. 

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş sınırları içerisinde kamu düzeninin bozulmaması, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” bazı kararlar alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi doğrultusunda, siyasi partilerin programları ile toplum yararına gerçekleştirilecek etkinlikler hariç il genelinde yapılacak açık hava toplantıları 16 Aralık saat 00.01’den 25 Aralık saat 23.59’a kadar 10 gün süreyle yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi. 

19 Aralık 1978’de başlayıp, bir hafta süren Maraş Katliamı’nda çoğu Alevi yurttaşlardan oluşan 120 kişi öldürülmüş, Alevilere ait yüzlerce ev ve işyeri yakılmıştı. 

Maraş Katliamı’nın yıldönümünde 10 günlük yasak

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!