‘Gri pasaport’ skandalına Danıştay soruşturma izni vermedi 

featured

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından gri pasaportla Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ilgili yürütülen soruşturmayla ilgili Danıştay kararını verdi. Danıştay 1. Dairesi, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve 3 belediye çalışanı hakkında İçişleri Bakanlığı’nın verdiği soruşturma izninin kaldırılmasını oy çokluğuyla kabul etti. Kararla birlikte Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, başkan yardımcıları Bekir Karakuş ve Şahin Özer ile Temizlik İşleri Müdür Vekili İsa Yumuk hakkında verilen idari soruşturma izni, Danıştay 1. Dairesi tarafından oy çokluğu ile kaldırıldı. 

Yetkili olan valilik  

Danıştay kararında, pasaportların yetkili olan Malatya Valiliği’nce verildiği belirterek, “İlgili pasaport talep formlarının kişiler adına doğrudan pasaport düzenlenmesi sonucunu doğurmayacağı, adlarına pasaport düzenlenmesi talep edilen kişilere pasaport verilmesi, yurt dışına çıkışlarında sakınca görülmemesi sorumluluğunun Valiliğe ait olduğu, ilgililerin eylemlerin protokol imzalanmasından ve kişiler için pasaport düzenlenmesi talebinden ibaret olduğu kaldı ki, protokol imzalaması eylemini tek başına suç oluşturmayacağı ayrıca isnat eylemlerin adı geçen belediyedeki görevi sebebiyle  olmadığı bu nedenlerle ilgililere isnat edilen  eylemlerin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından kaldı ki, protokol imzalaması eylemini tek başına suç oluşturmayacağı ayrıca isnat eylemlerin adı geçen belediyedeki görevi sebebiyle  olmadığı bu nedenlerle ilgililere isnat edilen  eylemlerin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından” ifadesine yer verdi  

İki üyeden muhalefet şerhi  

Muhalefet şerhi koyan 2 üye ise, kararda Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’n kamu yararına çalışan dernek statüsünü taşımadığı, dernekle mevzuata aykırı ve mülki idare amirinin izni olmaksızın protokoller imzalandığını belirtti. Üyeler, belediye çalışanı ve irtibatı olmayan toplam 96 kişinin Almanya’ya seyahati için protokoller imzalanarak bu kişilerin hizmet damgalı pasaport almalarının ve kolaylıkla yurtdışına çıkmalarının sağlandığını kaydetti. 

3 kişi tutuklu 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba geçen ay yaptığı açıklamada, konuyla ilgili Ersin K. Bingöl, Servi Belediye Başkanı Ali A. ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K. tutuklandığını duyurmuştu.

Evren Demirdaş/Malatya

‘Gri pasaport’ skandalına Danıştay soruşturma izni vermedi 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!