Maden uğruna patlatılan dinamitler köylülere korku salıyor

Maden uğruna patlatılan dinamitler köylülere korku salıyor

Sevim Kahraman – Akbelen’de, maden çalışmaları kapsamında patlatılan dinamitler evlerde çatlaklara neden oluyor. Mücadeleyi bırakmayacaklarını söyleyen köylüler can güvenliklerinden endişe ediyor. 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda, köylülerin ve çevre örgütlerinin mücadelesine rağmen 24 Temmuz’da başlayan ağaç kesimlerinden sonra maden çalışmaları başladı. 

Limak Holding ve İÇTAŞ’ın ortak projesi olan YK Enerji’nin termik santralına kömür sağlanması için Akbelen Ormanı’ndaki maden çalışmaları için patlatılan dinamitler evlerde çatlaklara neden oluyor. 

Alanda 40 bine yakın zeytin ağacı olmasına karşın “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede zeytin ağaçlarının bitkisel gelişimini engelleyecek kimyevi atık, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmünü içeren Zeytin Kanunu da hiçe sayılıyor. 

Her gün saat 12.00’de siren sesinin ardından başlayan patlamalar adeta deprem etkisi yaratıyor. Tedirginlikle günü geçiren köylüler, patlamanın etkisiyle evlerinde çatlaklar oluştuğunu söylüyor. Köylüler, “Biz kömür değil, toprak istiyoruz. Biz mücadeleyi ne pahasına olursa olsun asla bırakmayacağız” diyor.  

Maden uğruna patlatılan dinamitler köylülere korku salıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!