MA- Cümlenin Başladığı Yer: Hasan Sağlam

featured

Hasan Sağlam, bir bilgenin yaşamını, sabırla, umudun, güzelliğin var olduğunu ve yaşamın aslında ilmek ilmek örülen bir varoluş olduğunu anlatıyor.

“MA- Cümlenin Başladığı Yer” sadece bir roman değildir. Gerçek, doğru, sahi ve hakikat arayışına düşen bir bilgenin anlattıklarından dökülen sözcüklerdir. Kimlik, cins, inanç, ırk kaygısı olmayan, özgürlüğe ermiş bir insan-u kâmille yaşam yolculuğu olarak okunmalıdır.

Felsefeye karışmış tınılar, sözden damlamış notalar, notalardan yaşama akort çeken anlatışlarla sarsıcı bir yolculuk romanıdır MA. Bir dengbejin, bir çocuğun, bir bilgenin, yer yer sıradan bir insanın zihinsel yolculuğudur. Romanın belirgin karakterlerinin farklı yaşam öykülerini onların önüne koymakla kalmaz, onların vicdanlarıyla konuşmasına aracılık eden bir atmosferin anlatımıdır.

Mizahın aralarda gezdiği, hüznün daha önde yaşandığı ve aşkın sesi ile sözcüklerin büyüdüğü bu roman okura kendini de sorgulatıyor. Tek bir yaşamın olmadığı, her yaşamın kendi içinde bir varlığının olduğunu ve insanın acısını yine insanın aldığına tanıklık ederiz. Yaşamda aradıklarını bulamamış kahramanların artık kâmil-i insan olmuş bir halk ozanının etrafında buluşmaları ve onu anlatan filme girmeleri romanın ana teması olup, hem gel gitlerle, hem de eskiler ve yenilerle geçmişten geleceğe yaşanılan zaman diliminden projeksiyon tutan akıcı bir roman MA. 

 MA; tam da “Cümlenin Başladığı Yer”dir ve o cümle hep sıcaktır. 

Totem Yayınları

MA- Cümlenin Başladığı Yer: Hasan Sağlam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!