Kültür Mahallesi sakinlerinin yeşil alan zaferi

featured

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ’ın merkeze bağlı Kültür Mahallesi’nde bulunan eski polis karakolunun ve lojmanların yıkılacağı sonrasında ise mahalleye yeşil alan alarak kazandırılacağı söylenmişti. Ancak süreç içerisinde yeşil alanın iptal edilip yerine benzin istasyonu yapılacağını duyan Kültür Mahallesi sakinleri ve mahalle muhtarı Murat Biter öncülüğünde kurumların yolunu aşındırmaya başladı. 

d502c17c-dae8-4e97-b386-44297ec289c0

İlk iş imza toplamak 

“Burası benzinlik alanı olarak işlenirse gerçekten bu şehre ihanet etmiş olursunuz” diyerek yetkililere görüşmeye başlayan Kültür Mahallesi Muhtarı Murat Biter, alınan kararın iptali için Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile görüştü. Şerifoğulları’nın mahalle sakinlerinin yanında olduğunu belirten Biter, Belediye Başkanı’na teşekkür ederek şunları söyledi: “Kültür Mahallesi’nde yeşil alan sözü verilen yerin sonrasında benzinlik alanı olarak imara alınmasına karşı mahalle sakinlerimize birlikte mücadele ettik. Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Bakanı Murat Kurum Elazığ’a geldiğinde kendisiyle de görüştüm. Kendisi bizi il müdürlüğüne yönlendirdi. İl Müdürü ise sürecin devam ettiğini ve itiraz etme hakkımızın olduğunu söyledi. Biz de mahalle sakinleri olarak imara işlenen yerin yeşil alana çevrilmesi için 400’den fazla imza topladık, dilekçe ile birlikte Çevre Şehircilik ve İklimlendirme İl Müdürlüğü’ne sunduk. Bu süreçte Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Müdürü Hikmet Şişecioğlu sürekli yanımızdaydı ve bizi desteklediler.” 

4b898288-e6eb-424d-be92-e0b61dd43655

Vekiller destek vermedi 

​​Bu süreçte milletvekillerinden herhangi bir destek görmediklerini de dile getiren Biter, “Bu süreçte milletvekillerinin bir tanesinin katkısı olmadı. Dilekçemizi ve imzalarımızı içeriye verdikten bir süre sonra bakanlıktan beni aradılar ve talebimizi sordular. Bende 5 metre uzaklıkta olan binaların arasına benzinlik konulmasının yanlış bir karar olduğunu söyledim. Kendileri de benzinlik alanın konut alanına çevireceklerini, bir dönümünü ise yeşil alan olarak ayıracaklarını söylediler. Bu çalışmayla ilgili projelerini de gönderdiler. Burada önemli olan mahallemizde çocuklarımız için bir park alanı sıkıntısının olmasıydı, bu şekilde çocuk parkı sıkıntımız da çözülmüş oldu.” ifadelerini kullandı

Kültür Mahallesi sakinlerinin yeşil alan zaferi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!