Kimseyi inandıramayınca ses kaydı alıp istismarcıyı tutuklattı

featured

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı bir köyde 17 yaşındaki zihinsel engelli S.E., 63 yaşındaki Zeynel Y. tarafından cinsel istismara uğradı. Tacizci Zeynel Y., S.E’nin tacizi kanıtlamak için ses kaydı alması sonrası mahkemede yaptığı savunmada “Ses kaydı benim ama konuşma benim değil” diyerek akıllara durgunluk veren bir savunma yaptı.

Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Hozat’ın bir köyünde S.E.(17)’yi defalarca taciz eden Zeynel Y. her defasında ‘taciz söz konusu değil kız zihinsel engelli‘ diyerek herkesi inandırmıştı. Bu durum karşısında 17 yaşındaki S.E doğru söylediğini kanıtlamak için kendisini taciz eden Zeynel Y.’nin sesini gizlice kaydetti ve bu kaydı daha sonra ailesine dinletti. Kaydı dinleyen aile taciz olayının yaşandığını kanaat getirerek Zeynel Y.’yi şikayet etti. Ailenin şikayeti sonrası Zeynel Y. Hozat Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alındıktan sonra yapılan sorgusu sonrası çıkarıldığı mahkemece ‘engeli kız çocuğuna cinsel taciz‘ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hozat’ın köyünde yaşayan 17 yaşındaki ‘hafif derecede zihinsel engelli‘ S.E., Zeynel Y.’nin defalarca cinsel istismarına uğradı. Her defasında yaşadıklarını yakınlarına anlatan S.E., ailesi dahil bu durumu kimseye kabul ettirmedi. Çevresindekiler ‘Zeynel Y.,  bizim akrabamız. Böyle bir şey yapamaz, sen yanlış anlıyorsun‘ dediler. Cinsel saldırıya uğradığına kimseyi inandıramadığı için S.E bu kez olayı ses kaydı alarak uğradığı istismarı kanıtlamayı başardı. S.E.,  Zeynel Y.’nin kendisini taciz ederken kullandığı sözlerin kaydını ailesine ve yakınlarına dinletti. Bu şekilde kızlarının cinsel saldırıya uğradığına ikna olan aile savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Zeynel Y. gözaltına alındıktan sonra ‘zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel taciz‘ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

‘SES BANA AİT AMA KONUŞMA BENİM DEĞİL’ DEDİ

Zeynel Y.’ye  Hozat Cumhuriyet Savcılığı’nda yapılan sorgusunda taciz ettiği S.E. tarafından kaydedilen sesin kendisine ait olup olmadığı soruldu. Zeynel Y. ‘Ses kaydının kendisine ait olduğunu ancak konuşmaların kendisine ait olmadığını‘ belirterek akıllara durgunluk veren bir savunma yaptı. Zeynel Y.’nin pes dedirten ifadesi tutanaklara bu şekilde geçti. 

İŞTE ZEYNEL Y.’NİN TUTANAKLARA GEÇEN AKILLARA DURGUNLUK VEREN İFADESİ

KÖYDE DEFALARCA TACİZE MARUZ KALDI

‘Hafif derecede zihinsel engelli’ raporu bulunan S.E. ilk olarak geçtiğimiz mayıs ayında okula gitmek için bindiği minibüste akrabası Zeynel Y.’nin sözlü ve fiziki tacizine uğradı. S.E. yaşadıklarını yakınlarına anlattı. Ancak yakınları inanmadığı için şikayetçi olamadı. Zeynel Y.’nin cinsel tacizleri bu olaydan sonra da hiç durmadı. Defalarca S.E.’yi sözlü ve fiziki olarak taciz eden Zeynel Y.’nin bu saldırıları S.E’nin ses kaydı almasına kadar birçok defa tekrar etti ve Zeynel Y. gözaltına alınınca son buldu. 

 ‘ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARI’ SUÇUNDAN CEZA İSTENDİ

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Zeynel Y. için ‘çocuğun cinsel istismarı‘ suçundan ceza istendi. İddianamede yer alan ses kaydının çözümlemesinde Zeynel Y.’nin S.E.’ye yönelik, taciz içerikli söylemlerde bulunduğunun tespit edildiği, şüpheli tarafından içerikteki kişinin kendisi olduğu kabul edilen ses kaydının, mağdurla şüpheli arasında, mağdurun iftira atmasını gerektirir bir husumet bulunmaması hususları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve olay tarihi itibariyle 18 yaşından küçük olan mağdura sarkıntılık düzeyini aşacak şekilde eylemlerde bulunmak suretiyle üzerine atılı ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçunu işlediği yönünde hakkında kamu davası açılmasına yeterli delil bulunduğu kaydedildi.  

S.E. hakkında hazırlanan adli değerlendirme raporu bulgusu da iddianameye girdi. Değerlendirme raporunda S.E’nin “Yaşına uygun fiziksel görünüm ve sözel beceri düzeyinde olduğu, ifadelerinin tutarlı olduğu, özel bölgelerinin, iyi kötü dokunmanın, mahremiyet bilincinin bulunduğu” bilgisi yer aldı.

Kimseyi inandıramayınca ses kaydı alıp istismarcıyı tutuklattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!