Kefen alım ihalesine bile usulsüzlük bulaşmış

featured

AKP’li Şanlıurfa Belediyesi’nin açtığı kefen ihalesinde usulsüzlük yapıldığı, usulsüzlüğün ise Kamu İhale Kurumu’ndan (KİK) döndüğü ortaya çıktı.

AKP’li Şanlıurfa Belediyesi’nin açtığı kefen ihalesinde belediyenin en düşük bedelle hizmeti yerine getirme teklifi verdiği iştirakçi, “Eksik bilgi doldurulmuş” denilerek değerlendirme dışı bırakıldı. Yapılan şikayet üzerine KİK kararı ile yenilenen ihaleye girebilen ve en düşük fiyatı veren iştirakçi ihaleyi kazandı ve kamu zararını önledi.

Usulsüzlük bu kez kefen ihalesine kadar gitti. Zeynel Abidin’in Beyazgül’ün belediye başkanı olduğu Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlük yaşandı. Belediye, 18 Temmuz 2022’de 3 ay süreli, 4000 erkek ve aynı sayıda kadın kefen takımı ile yetişkin ve çocuk ceset torbası ihalesi düzenledi. İhaleye 11 firma katıldı. En yüksek teklif 3 milyon 986 bin TL, en düşük teklif ise 2 milyon 851 bin TL olarak verildi.

EN DÜŞÜK TEKLİFİ VEREN ŞİRKET DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Ancak, ihale kurulu hizmeti en en düşük bedelle yapma teklifini veren İbrahim Keskin’in başvurusunu, başvuran kişiyle ilgili bazı bilgilerin “Başvuru formunda eksik bilgi olduğu” gerekçesiyle değerlendirme dışı bıraktı.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre Keskin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, ihale şartnamesinde “Gerçek kişilerden” bu bilginin istenmediğini, istense bile MERSİS kayıtlarından belediye tarafından alınabileceğini vurgulayıp, yapılan işlemin usulsüz olduğunu belirtti. Ancak, belediye başvuruyu kabul etmedi.

KİK İHALEYİ İPTAL EDEREK YENİLEDİ

Bunun üzerine usulsüz olarak ihale başvurusu değerlendirmeye alınmayan İbrahim Keskin, Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayette bulundu. Keskin’in başvurusunu değerlendiren Kamu İhale Kurulu, başvurucunun iddia ettiği gibi gerçek kişilerden ihale şartnamesinde teklif vermeye yetkili olduğuna ilişkin bilgiler bölümündeki ortaklar, üyeler, kurucular ile yöneticiler bölümünün doldurulma zorunluluğunun bulanmadığını, bulunulsa bile bu bilgilerin Şanlıurfa Belediyesi tarafından MERSİS kayıtlarından alınabileceğini belirterek usulsüzlüğü hükmedip, ihaleyi iptal etti.

YENİ İHALEYİ DEVRE DIŞI BIRAKILAN İBRAHİM KESKİN ALDI

1 Eylül 2022’de KİK’in iptal ettiği ihale 22 Eylül 2022’de yenilendi. İhaleyi, başvurusu dikkate alınmayarak ilk ihalede devre dışı bırakılan İbrahim Keskin 2 milyon 473 bin 180 TL başvuru, 2 milyon 851 bin 666 TL maliyetle kazandı. Böylelikle, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin usulsüzlük girişimiyle kamu zararının önüne geçilmiş oldu.

Kefen alım ihalesine bile usulsüzlük bulaşmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!