Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim

featured

Dersim, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda olduğu gibi ikinci turda da tercihini hemşerisi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullandı. Kılıçdaroğlu ülke genelinde en yüksek oyu memleketi Dersim’de aldı. Öte yandan Dersim hariç bütün illerde katılım düştü.

Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılını belirleyen seçimler ikinci turda sona erdi. YSK’nın kesin olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,2; Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,8 oranında oy aldı. Bu oranlara göre, Erdoğan 27.725.131 oy alırken, Kılıçdaroğlu 25.432.951 oy oy aldı ve Erdoğan cumhurbaşkanı olarak seçildi.

KILIÇDAROĞLU’NA REKOR OY MEMLEKETİNDEN

Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Dersim’de vatandaşlar, 334 sandıkta toplam 65 bin 606 oy kullandı. Kılıçdaroğlu yüzde 82.81 oranında Erdoğan ise yüzde 17,19 oranında oy aldı. İlk turda olduğu gibi ikinci turda da Kılıçdaroğlu ülke genelinde en yüksek oyu memleketi Dersim’de almış oldu.

KATILIMIN DÜŞMEDİĞİ TEK İL

Katılım oranı en yüksek olan il Düzce olurken, en az katılım sağlanan il ise Ağrı olarak belirlendi. Öte yandan Dersim hariç bütün illerde katılım düştü. 14 Mayıs’ta Dersim’de seçime katılım oranı yüzde 87,35 olurken, 28 Mayıs’ta bu oran 87,47’e çıktı.

AKP’NİN 21 YILDA MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMADIĞI İL

AKP, 2002’den bu yana katıldığı hiçbir seçimde Dersim’den milletvekili çıkaramadı. 14 Mayıs 2023 seçimi öncesinde kentin 2 olan vekil sayısı 1’e düşerken tek vekili Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi almıştı.

Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!