Kars’ın Aynalı Köşkü; Tarihi Bir Mirasın Kaybı!

featured

Kars Belediyesine ait olan ve Ruslar tarafından 1874 yılında yapılan Aynalı Köşk, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle gündemde yer alıyor.

Aynalı Köşk, Kars’ta Baltık mimari tarzındaki yapıların en önemli örneklerinden olan Aynalı Köşk, kışlık konak olarak da tasarlanmıştır. Kuzeye bakan dış cephe duvarında 1893 tarihli bir yapım kitabesi bulunurken, köşk yıllarca bakımsızlıktan neredeyse harabeye dönmüştü. HDP’nin döneminde restore edilerek belediye yönetimine geçen köşk kültür merkezi olarak kullanılıyordu.

Aynalı Köşk, MHP’li Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta döneminde temizlik şirketine olan borçlardan dolayı icradan satışa çıkarılan köşk, HDP’nin mahkemeye başvurusu sonucu satışı durdurulmuştu.

İcradan kurtarılan Aynalı Köşk, Kars Belediyesi Sergi ve Sanat Merkezi olarak, Anadolu Kültür‘ün desteği ile Namık Kemal Evi’nde sergilenen “Ani Taşın Şiiri” ile yeniden hayat bularak hizmete açılmıştı.

Sergi ve Sanat Merkezi olarak ilk defa bir etkinliğe sahne olan Aynalı Köşk’ün açılışına, dönemin Kars Belediyesi Eşbaşkanı HDP’li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Anadolu Kültür temsilcileri ile vatandaşlar katılmıştı. 

Serginin açılışı sırasında; tarihi Aynalı Köşk’e yıllarca haksızlık ve zulüm yapıldığı hatırlatılarak, artık Kars Belediyesi bünyesinde Sergi ve Sanat Merkezi olarak hizmet vereceği özellikle vurgulanmıştı. (Kaynak:Politikars)

Tarihi bir değerin ranta ve ilgisizliğe kurban edilmesi

Kars’ta kayyum Belediyesi, Murtaza Karaçanta döneminde icra yoluyla satışı gerçekleştirilen Aynalı Köşk Kültür Sanat Merkezi’nin geri alınması adına her yolun denendiğini savundu. Aynalı Köşk Kültür Sanat Merkezi Hakkında Kars Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mülkiyeti Belediyemize ait olan ilimiz Kültür Envanterine kayıtlı tarihi Aynalı Köşk Binasının icra yoluyla satılması hakkında yerel basın ve sosyal medyada yer alan haberler üzerine Belediye Başkanlığımızca açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Aynalı Köşk Binası, Kars 1. İcra Dairesi’nin 2018/869 esas sayılı dosya kapsamında 3 adet temlikname alacağına karşılık Kaşmir Temizlik Otomotiv İnşaat Maden Tic. San. Ltd. Şti. firması tarafından haciz işlemi yapılarak icra dairesinden satışı talep edilmiştir. Söz konusu taşınmazın satışı talebine karşın dönemin Belediye yönetimince ilgili mahkemeye Haczedilmezlik Şikâyeti Davası açılmadığı için Aynalı Köşk Binası’nın satışı 27.03.2019 tarihinde Kars 1. İcra Dairesince açık artırma yolu ile ilgili firmaya yapılmıştır.

Dönemin Belediye yönetiminin ihmali neticesinde gerçekleşen satış işlemine karşın Belediyemizce 01.04.2019 tarihinde Kars İcra Hukuk Mahkemesi’ne 2019/80 esas sayılı dosya ile ihalenin feshi davası açılmış olup yapılan yargılama sonucu mahkemece açılan davanın reddine karar verilmiştir. Belediyemizce verilen bu karara karşın tüm hukuk yolları kullanılarak üst mahkemelere itirazlar yapılmış, yapılan itirazlara rağmen Kars İcra Hukuk Mahkemesinin kararı, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nin 2021/11384 Esas 2022/334 sayılı kararı ile 13.01.2022 tarihinde onanarak kesinlik kazanmıştır.

Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz’ün görevi devraldığında âtıl durumda olup verdiği talimat doğrultusunda yapılan tadilat ve tefrişatın ardından Aynalı Köşk Kültür Sanat Merkezi ve Bilgi Evi olarak gençlerimizin kaliteli vakit geçirdikleri ve çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği bir merkez haline getirip kullanımına devam ettiğimiz tarihi yapının mülkiyetinin Belediyemizde kalması için şimdiye kadar bütün girişimler yapılmıştır. İlimiz için simge değerinde olan bu tarihi yapının mülkiyetinin Belediyemize kazandırılması adına bundan sonra da hukuki girişimler dâhil olmak üzere her türlü gayret gösterilecektir. Kamuoyuna duyurulur.”

Aynalı Köşk, Kars’ın tarihi dokusuna önemli bir katkı sağlayan yapılarından biriydi. 19. yüzyıl sonlarında inşa edilen Aynalı Köşk’ün içinde yer alan aynalar, yapının adını da oluşturmaktaydı. Yıllar içinde pek çok kez restore edilen köşk, son olarak 2010 yılında restore edilmişti.

Ancak son yıllarda yaşanan olaylar, Aynalı Köşk’ün tarihi dokusuna ve mirasına zarar verdi. Köşkün icradan satışa çıkarılması ve açık artırmayla satılması, Kars’ın tarihi dokusuna büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, köşkün satışının ardından yapının ne amaçla kullanılacağı da belirsizliğini koruyor.

Tarihi miraslarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşıyor. Aynalı Köşk’ün kaybedilmesi, tarihi mirasımızın korunması konusunda daha fazla duyarlılık göstermek gerektiğini gösteriyor.

Kars’ın Aynalı Köşkü; Tarihi Bir Mirasın Kaybı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!