Karbon Nötr: Kurumların Geleceği ve Çevresel Sorumluluk

featured

Öncelikle Karbon nötr nedir?

Karbon nötr, atmosfere salınan karbondioksite eşdeğer miktarda karbondioksiti başka yollarla dengeleme anlamına gelir. Karbon emisyonlarının sıfır olmasının koşullarından birisi, işletmelerin tamamen yenilenebilir enerji kullanımıdır.
Kuruluşlar yenilenebilir enerjiyle, karbon nötr’e katkı sağlamaktadır. Gezegenimizi temiz enerji, düşük karbon emisyonlu sevkiyatlar ve buna uygun materyallerle daha yaşanılabilir bir hale getirebiliriz. Kuruluşlar bunun için Karbon Nötr Sertifikası almalıdır.

Karbon Nötr Sertifikası, kuruluşların karbon nötrlüğü konusunda kabul gören tek uluslararası standart niteliğindeki PAS 2060’a göre onaylamanızı sağlar. Bu sertifika kapsamında amaç kurumun karbon nötralizasyonu konusundaki arzularını ortaya koymaktadır.

Avrupa Birliği’nin karbon nötr hedefi 2050

Avrupa Birliği, 2030’a kadar sera gazı emisyonlarını %55 azaltmayı, 2050’de ise tamamen karbon nötr hale gelmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu, yeşil ekonomi vizyonu doğrultusunda enerjiden ulaşıma, demir-çelikten otomotive kadar birçok sektörde karbon ayak izini minimize etmek için ek önlemler geliştiriyor.

Avrupa Birliği, Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) çerçevesinde karbonu değerlendirerek, elektrik üretimi, çimento, demir-çelik gibi emisyon yoğun sektörlerde karbon salımını kontrol altında tutuyor ve belirlenen sınırları aşan üreticilerden ek ücretler talep ediyor.

Bu kapsamda Avrupa Birliği dizel ve benzinli otomobil satışlarını 2035’ten itibaren yasaklama kararı aldı.

Apple’da Hedef 2030

Apple karbon nötr kapsamında ilk ürünü olan Apple Watch’ı bu yıl ürettiğini açıkladı. Şirket 2030 yılı itibariyle tüm ürünlerini karbon nötr hale getirmeyi planlıyor.
Apple yayınladığı raporda 2015’ten beri emisyonlarında %45’lik bir düşüş sağladıklarını bu oranı 2030 da %100’e çekmek istediklerini belirtti.

Apple aynı raporda “Nisan 2020’den beri Apple tesisleri için yüzde 100 yenilenebilir elektrik tedarik ederek, enerji verimliliği uygulayarak ve kalan emisyonlar için yüksek kaliteli karbon denkleştirmeleri sağlayarak kurumsal emisyonlarımız için karbon nötr olmayı başardık.” açıklamasında bulundu.

Karbon Nötr: Kurumların Geleceği ve Çevresel Sorumluluk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!