Kadınlardan liderlere çağrı: “Anayasa değişikliği teklifini reddedin”

featured

Türkiye’nin birçok kentinde kadın mücadelesi yürüten yapıların oluşturduğu Kadın Koalisyonu ağı Millet İttifakı partileri CHP ve İYİ Parti liderlerine yolladıkları mektupla iktidarın TBMM’ye getirdiği Anayasa değişikliği teklifini reddetmeye çağırdı. Kadın Koalisyonu bu açıklamasında Anayasa’da kılık kıyafet düzenlemesi yapılmasının kadınlara özgürlük getirmeyeceğinin, daha çok baskı ve haksızlık getireceğinin açık olduğunu söyleyerek, “Haklarımızı ve özgürlüklerimizi kullanmamızı engelleyenler, Anayasa da Anayasa değişikliği de yapamaz.” dedi.

20230124_075840

“Kadınların bir kez daha siyasetin nesnesi haline getirilmesini reddediyoruz”

Kadın Koalisyonu, iktidarın Anayasa’da yapmak istediği değişikliğin oy hesabıyla başlatıldığının altını çizerek mevcut anayasal hakların dahi yok edildiği bir siyasi iktidar pratiğinde yeni bir anayasa yapmanın hiçbir koşulunun olamayacağını vurguladı. Kadınların bir kez daha siyasetin nesnesi haline getirilmesini reddediyoruz diyen Kadın Koalisyonu, “Ne giyip ne giymeyeceğimiz siyasetin konusu yapılamaz. Eşitlikçi olmayan aile düzeni dayatmanızı da kabul etmiyoruz.” dedi. 

20230124_075832-1
20230124_075836

“Temel hak ve özgürlükler pazarlık meselesi yapılamaz”

Kadın Koalisyonu, Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’e demokratik bir hukuk devletinde temel hak ve özgürlüklerin hiçbir koşulda pazarlık malzemesi de referandum konusu da yapılamayacağını söyleyerek, “İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir biçimde tek kişinin iradesiyle imza çeken, Anayasa’yı uygulamayan, yasalarla garanti altına alınan haklarımıza saldıran, kadınların ve LGBTİ+’ların hayatlarını ve haklarını seçim malzemesi yapmaya çalışan bir anlayışın Anayasa yapma girişimlerine asla izin vermemelisiniz.” çağrısında bulundu. 

HDP: Anayasa düzenlemesi iktidarın seçim yatırımdır 

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP Anayasa teklifine dair AKP’nin görüşme talebini reddetmiş ve Anayasa Komisyonu’nda yapılacak görüşmelere katılmayacaklarını da kamuoyuna deklare etmişti. Başaran anayasa değişikliği teklifine ilişkin ise tekrar şunları söyledi: “Biz hem HDP olarak tüm toplumdaki kadınlarla temas edip onların da taleplerini bu kürsülerden ifade edeceğimizi söylüyoruz. Bu toplumda nefreti körükleyen, ayrıştırma siyasetini büyüten, kadınların taleplerini seçim malzemesi haline getiren bu iktidarın politikalarına karşı tutumumuz nettir. Her gün anayasayı ayaklar altına alan bu iktidarla anayasa yapılmaz. Tek adam rejimiyle İstanbul Sözleşmesinden bir gece yarısı çekilme kararını deklare eden bir ittifakla özgürlükler adına bir anayasa yapılmaz. Tam da bu nedenle net tutumumuzu ifade ettik: Görüşmelerde yer almayacağız. Partimiz kadın bedeni üzerinden yürütülmek istenen bu seçim propagandasının bir parçası olmayacak. Biz, kadınların ne talep ettiğini çok iyi biliyoruz. Biz daha önce başörtülü kadınlarla, başörtü özgürlüğü için kol kola mücadele ettik bugün de başörtülü-başörtüsüz, hangi görüş ve inançtan olursa olsun bütün kadınlarla özgür bir yaşamı biz inşa edeceğiz. Bunu kapalı kapılar ardından seçim malzemesi yapılmasına izin vermeyeceğimizin bir kez daha altını çiziyoruz.”

Kadınlardan liderlere çağrı: “Anayasa değişikliği teklifini reddedin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!