Kadınlardan İstanbul Sözleşmesi için eylem

featured

Hivda Tekkaynar/Dersim

Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla merkez Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshini protesto etti.

‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ ve ‘İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz’ sloganlarıyla Seyit Rıza Meydanı’na yürüyen kadınlar katledilen kadınların ve 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun fotoğraflarını taşıdı. 

Meydana gelen kadınlar, burada beş dakikalık oturma eylemi yaparak İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini protesto ettiler. 

İstanbul Sözleşmesi nedir?

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi (kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan Sözleşme, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır.

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’ni imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylamıştır.

Ne olmuştu? 

Türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı ve 10 Şubat 2012’de Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” 2021 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmişti.

Kadınlardan İstanbul Sözleşmesi için eylem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!