‘Kadın halinle ne işin var’ dediler, 18 yıldır ustalık yapıyor 

featured

Şenol Bali/ Van  

Van’ın İpekyolu İlçesi’ne bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde yaşayan Nazime Curga isimli kadın 18 yıldır tamircilik yapıyor. Curga, kendisi gibi tamirci olan eşinin işine duyduğu merakla eline aldığı tornavidayla başladığı çıraklığa şimdi usta olarak devam ediyor. 5 çocuk annesi Curga, evinin yanı başında açtığı küçük bir işyerinde buzdolabı, klima, çamaşır makinesi, soba gibi birçok elektronik eşyayı tamir ediyor.  

“Kadın halinle ne işin var” 

39 yaşındaki Curga, 18 yıllık serüveninde en çok toplumsal baskıya karşı direndiğini söylüyor. Çalışmaya başladığında ‘Malzemeyi senin eline veremeyiz’, ‘kadın halinle ne işin var’ gibi söylemlere maruz kalan Curga, şimdi ise bu tepkilerin daha da azaltıldığını ifade ediyor. Hatta mahallede birkaç erkek tamirci olmasına rağmen mahallelinin kendisini tercih ettiğini belirtiyor. Curga, “İnsanlar öncesinde çok şaşırıyorlardı. Özellikle erkekler bana çok tepki gösteriyorlardı. Malzemeyi senin eline veremeyiz diyorlardı, güvenmiyorlardı. Şimdi ise herkes kabullendi. Hatta mahallede erkek tamirciler de var ama bütün mahalle işlerini bana getiriyor.” diye anlatıyor. Curga, en büyük desteği ise kadınlardan aldığını sözlerine ekliyor. 

Duyduğu merakla yolculuğa başladı  

“İşi öğrenirken teknik bir destek almadım, kendi yöntemim ve isteğimle öğrendim” diye devam eden Curga, “Daha önce eşime yardım ediyordum. Nasıl yaptığını merak ediyor ve izliyordum. Eşim başka yerde dükkân açınca ben de evime yakın olan bu dükkânı açtım” diyor. Kilolarca ağırlıktaki elektronik eşyaları söken, tamir eden Curga, gelen talep üzerine zaman zaman evlere veya iş yerlerine de giderek tamir işini yaptığını söylüyor.  

Kızım da benimle çalışıyor  

Açtığı iş yeri evinin hemen yanı başında. Evin işlerini bitirdikten sonra işyerine geçen Curga’nın zamanının neredeyse tamamı burada geçiyor. Curga son olarak kızının da şu an kendisiyle beraber çalıştığı bilgisini veriyor.

‘Kadın halinle ne işin var’ dediler, 18 yıldır ustalık yapıyor 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!