İşsiz kalan Bingöl Öğretmenevi işçileri: “Sesimizi duyun intiharın eşiğine geldik” 

featured

Maraş merkezli depremlerin ardından deprem açısından riskli olduğu tespit edilen Bingöl Öğretmenevi’nin boşaltılmasıyla burada çalışan 7 işçi işsiz kaldı. 

“HASTALARIMIZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ DE MAĞDUR” 

Öğretmenevi’nde yıllardır taşeron işçi ( 4/A) statüsünde çalışan ve depremin ardından ücretsiz izne çıkarılan işçiler mağdur olduklarını belirterek yetkililere seslendi.

IMG_20230402_162531_741

İşçiler adına açıklama yapan Ramazan Budulgan yıkım kararına karşı olmadıklarını belirterek şunları söyledi: “Mağdur olmamızın yanında çoğu arkadaşımızın hastaları ve üniversite okuyan çocukları var. Kendimizi geçtik hastalarımızın ve çocuklarımızın masrafları var. Onlara bir gelecek hazırlamak için çabalıyoruz.“ 

Yıllardır Öğretmenevi’nde çalıştıklarını ve ömürlerini buraya adadıklarını söyleyen Budulgan, Bingöl Konukevi’nin kendilerine tahsis edilmesi durumunda sorunlarının çözüleceğini ifade etti. 

Şu an maaş alamadıklarına dikkat çeken Budulgan kendisinin 5 tane öğrencisi olduğunu ve nasıl geçineceğini bilemediğini ifade ederek yetkililerden sorunlarının çözülmesini istedi.

İşçilerden Derya Kaymaz ise 15 yıldır Öğretmenevi’nde çalıştığını, işten çıkarıldığı için evine ekmek götüremediğini söyledi. 

“HAKKIMIZI VERMEZLERSE İNTİHAR EDERİM” 

Haklarının verilmesini isteyen Kaymaz şöyle konuştu: “Kredi borçlarım vardır. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyoruz ‘bizim hakkımızı verin biz birşey istemiyoruz. Taşeronlara kadro verilecek bizi mağdur bırakmasın. Bütün Türkiye bilsin ki biz mağduruz.”

Gözyaşlarını tutamayan Derya, “Burası ekmek teknemizdi. Kaç gündür psikolojim bozulmuş. Burama gelmiş ki vallahi benim hakkımı vermezlerse ben intihara kalkıyorum. İnanın ben şuan kendimde değilim. Bizim hakkımızı versinler , biz hakkımız arıyoruz.“ sözleri ile yetkililere seslendi. 

Yıllarını Öğretmenevi’ne verdiğini söyleyen Kaymaz şöyle devam etti: “Öğretmenevi de devletin bir kurumudur. Neden bir kurumu yok sayıyorlar? Biz yedi arkadaşız mağduruz , eve bir ekmek götüremiyoruz. Biz öyle bir hale gelmişiz ki gece yatamıyoruz. Güvenlikten, temizliğe yıllarımızı buraya verdik şimdi neden yok sayılıyoruz?“ 

YETKİLİLER: ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri mağduriyetin farkında olduklarını ancak Öğretmenevi yeniden faaliyete geçene kadar ellerinden birşey gelmeyeceğini söyledi. 

Öğretmenevi’nin deprem açısından riskli olduğu için boşaltıldığını, yeni yer arayışlarının devam ettiğini belirten yetkililer, “Bu işçi arkadaşlarımız ücretsiz izne çıkarıldı. Konukevi’ne yerleştirilmeleri yönünde bir talepleri var ancak burası dolu. Elbetteki Öğretmenevi yeniden faaliyete geçtiğinde bu arkadaşlar yeniden burada çalışabilir. Şu an elimiz kolumuz bağlı Bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

İşsiz kalan Bingöl Öğretmenevi işçileri: “Sesimizi duyun intiharın eşiğine geldik” 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!