Hrant Dink Malatya’da doğduğu evin önünde anıldı

featured

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, 19 Ocak 2007’de katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Malatya’nın Çavuşoğlu Mahallesi’nde Dink’in doğduğu evin önünde anma töreni gerçekleştirdi, ardından basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya HDP, CHP, ESP, EMEP, İHD ve Pir Sultan Abdal Derneği temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

Saygı duruşuyla başlayan anmada töreninni ardından yapılan basın açıklamasında Hrant Dink cinayetinin faillerinin ortaya çıkarılmamasına tepki gösterildi. 

hrantdinkanmaic

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu’nun hazırladığı basın açıklamasını okuyan  PSAKD Ören Şube Başkanı Mazlum Köse, Dink’in söylemlerinden, kimliğinden ve sisteme karşı duruşundan dolayı tehdit edildiğini ve nedenle katledildiğini söyledi. 

“UYGULANILAN CEZASIZLIK POLİTİKASIDIR”

Köse, Hrant Dink’in Türkiye’nin demokratikleşmesini savunduğunu belirterek şöyle konuştu : “Dink’in öldürülmesinin ardından geçen 16 yıla rağmen sorumlular hala ortaya çıkarılamamıştır. Sorumluların korunmasının nedeni bu konuda bağımsız etkili ve kapsamlı soruşturma yürütülmemiş olması yani uygulanan cezasızlık politikasıdır. İnsan hakları savunucuları olarak cezasızlık politikasına hayır diyoruz. Dink cinayetinde etkili ve kapsamlı bir soruşturma talebimizi yineliyoruz.

HAKİKAT KOMİSYONU KURULMALI

Türkiye’nin geçmişle yüzleşmesi gerektiği ve bunun için hakikat komisyonu kurulması istenilen açıklamada binlerce faili meçhul cinayetin ancak bu şekilde açığa çıkacağı savunuldu.  

Siyasal iktidarın baskıcı bir mekanizmaya dönüştüğüne dikkat çekilen açıklama şu ifadelerle sona erdi :İnsan hakları savunucuları olarak ülkemizde gerçek bir geçmişle yüzleşme sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Hrant Dink’i katledilişinin 16. yılında bir kez daha sevgi saygı minnetle anıyoruz.”

Hrant Dink’in resimlerinin taşındığı anmada sırasında “Hepiniz Hrantız “ , “Hrant Dink ölümsüzdür “, “Faşizme karşı omuz omuza “ sloganları atıldı.

Hrant Dink Malatya’da doğduğu evin önünde anıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!