Hayvanları ve hayvanseverleri hedef alan sosyal medya fenomeni hakkında suç duyurusu

featured

Türkiye’de sokakta yaşayan hayvanlara yönelik şiddet, işkence, nefret söylemi her geçen gün artıyor. Sahipsiz hayvanlara yönelik nefret söylemi ve şiddet çağrılarının en yaygın şekilde dillendirildiği mecraların başında da sosyal medya geliyor. 

Sosyal medya fenomeni Serkan İnci’nin geçtiğimiz günlerde sahipsiz hayvanların uyutulması çağrısında bulunması hayvanseverlerin büyük tepkisine yol açmıştı. 

Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı avukatı Gülçin Yapıcı Perşembe günü Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak Serkan İnci hakkında suç duyurusunda bulundu.

Serkan İnci Twitter hesabı üzerinden şu paylaşımda bulunmuştu: “Bu köpeklerin hepsi, anında uyutulmalı. Hatta o mahalledeki her köpek uyutulmalı. 1 çocuğun değeri Turkiye’deki tum kopeklere bedeldir.” 

34a91cbc-6136-4c28-9794-2e207384b9a5

Serkan İnci başka bir paylaşımında da hayvanseverleri hedef alarak şu ifadelerde bulunmuştu: “Kimsenin travmalarını ortaya atıp hayatını zorlaştırmak istemem ama bu tür gerçeklikten kopmuş arkadaşların genelde çocukluk travmaları bulunuyor. Hayvanseverliği abartan kadınlarda da benzer sorun var insanlardan nefret ediyorlar.”

a5a79cea-57e9-4680-8600-d1b41a96e584

Avukat Gülçin Yapıcı, sosyal medya fenomeni Serkan İnci’nin birçok paylaşımında sokak hayvanlarını, hayvanseverleri, kadınları hedef aldığını belirterek, “Sahipsiz hayvanlar bu kadar insanların gözüne sokulup böyle bir nefret unsuru haline getirilmemesi gerekiyor. Bu tarz paylaşımları kabul etmiyoruz. Türkiye’de mevcut kanun var, kanuna herkes uymak zorunda. Hayvanseverleri itham edici twitler, böyle çok takipçisi olan insanlar tarafından bunların yapılması ne insanlığa uygun ne de hukuka uygun değil.“ sözleri ile tepkisini ifade etti. 

Yapıcı suç duyurusuna ilişkin de şunları söyledi: “Serkan İnci hakkında hayvanlara, hayvanseverlere özellikle kadın hayvanseverlere hakaret, iftira, 5199 ,7332 SK aykırı. Hayvanları uyutma öldürme, halkı tahrik etme, suçu ve suçluyu övme ,kanuna uymamaya tahrik, suç işlemeye teşvik gibi TCK’na aykırı fiilerinden, köpek düşmanlığı, yaşam hakkını yok sayan tüm tweetlerinden dolayı önceki gün suç duyurusunda bulundum.”

İnci’nin paylaşımları ile sahipli sahipsiz tüm hayvanları hedef aldığını belirten Avukat Gülçin Yapıcı, “Bu adamın bir milyon takipçisi var. Ne insanlığa sığar ne vicdana. Rahatsız edici paylaşımlar. ‘Hayvanlar uyutulsun ‘diye yazamazsın. Canlıların etik yaşama hakkına saygı duymak zorundasın. ‘O mahalledeki bütün hayvanlar uyutulmalı‘ diyor. Bu ne demek bütün köpeklerin uyutulmasanı emreden bir tavır içerisine girmiş. Kabul edilebilir değil. Benzer ifadeler içeren çok sayıda paylaşımları var. Bu söylemler Türk Ceza Kanunu göre suç kapsamında. Suç duyurusunda bulundum, başka hayvanseverler de müdahil olacak.” şeklinde konuştu.

Hayvanları ve hayvanseverleri hedef alan sosyal medya fenomeni hakkında suç duyurusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!