Hatay Erzin’de can kaybı yok! Belediye başkanı nedenini açıkladı

featured

Kahramanmaraş’taki 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremde binlerce vatandaşımız canından olurken büyük yıkım yaşayan Hatay’da Erzin ilçesinde can kaybı yaşanmadı. Hatay Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu’na bunun nedeni soruldu.

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından binlerce binanın yıkıldığı 10 ilimizde ençok kayıp yaşanan illerin başında Adıyaman ve Hatay geldi. Nüfusu 41 binin üzerindeki Hatay’ın Erzin ilçesinde can kaybı olmaması hem sevindiri hem de düşündürdü.

Nisan ÖZEN– Erzin’de can kaybının olmamasının nedeni sorulan Hatay Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu ise yanıtında “Kaçak yapıya izin vermedik” diyerek bir anda dikkatleri üzerine çekti. Elmasoğlu, kaçak bina yapımının yüzde 100 engellenmesini mümkün olmasa da büyük ölçüde engellenebileceğini savundu. 

“KENDİ ADIMA İÇİN RAHAT”

TV5’te Mustafa Mehdigil’in sorularını yanıtlayan Hatay Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu “İçim rahat. Tek bir kaçak binaya izin vermedim” diye konuştu. Kaçak yapı konusunda zaman zaman tepki aldığını da dile getiren Elmasoğlu, “Türkiye’de senden başka doğru adam kalmadı mı?” diyenlerin olduğunu söyledi. 

Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Hatay sınırları içinde tek can kaybı yaşanmalan ilçe Erzin’de yaptıkları çalışmayı şu sözlerle ifade etti. 

“Ben herhangi bir kaçak yapıya müsaade etmedim. Bana kızanlar oldu, açıkça söyleyim. ‘Senden başka doğru adam yok mu?’ denildi. Hatta seçildikten 2-3 ay geçmişti, uzaktan da bir akrabamız gelip ‘ya bize ceza yazılmış, kaçak binadan’ dedi. ‘Yapabileceğim bir şey yok’ dediğimde aynı kelimeleri söyledi, senden başka ‘Türkiye’de doğru adam yok mu?’ Bu kelimeleri kendi kulağımla duydum. Kendi adıma vicdanım rahat.

“VATANDAŞ BİR ŞEKİLDE KAÇAK YAPI YAPMANIN YOLUNU BULUYOR”

Hiçbir şekilde kaçak inşaata izin vermedik ama vatandaşımız buna izin vermesiniz de bir yolunu bulup kaçak inşaatını yapıyor. Erzin’de de var kaçak inşaatan ceza yazdıklarımız. Kaçak yapıyı yüzde 100 kesemesiniz de belli aşamalarda kesebiliyorsunuz. Kendi adamı sorumluluk duymuyorum. Öncelikle vatandaşımızın bakış açısını değiştirmemiz lazım. 

“KONU KAÇAK BİNA OLUNCA SİYASETE KARIŞTIRMAMAYA ÇALIŞIYORUM”

Daha önce hep böyle olmuş. Gitmiş belediye başkanına ben bir bina yapacağım. Ama sen görme, duyma… Böyle yaklaşımlar olmuş ve bu tip yaklaşımları yaşıyoruz maalesef. Bana da geliyor. Diyor benim ruhsat alacak param yok. Benim yapabileceğim bir şey yok diyorum. Buna musammağa göstermem mümkün değil. E’ğer böyle bir şey de olursa ben gereğini yaparım’ diyorum. Açık yüreklilikle söyleyeyim. Siyaseti buna karıştırmamaya çalışıyorum. Bu nedenle birçok kişi ile kötü oldum. Hatta depremden birkaç gün öncesinde bir vatandaşımız selam verdi, ben selam verdim. Biliyorum sıkıntıda olduğunu. Hayırdır dedim, bir şey mi var? Sen biliyorsun dedi, sen bana binayı yaptırmadın, başka yerlerde yapılıyor. Hayır dedim kimseye izin vermedik, varsa da cezasını kestik, yaptık gereğin yaptık dedim Ne yazıkki insanlar bu şekilde alışmışlar.”

Hatay Erzin’de can kaybı yok! Belediye başkanı nedenini açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!