Hasan Saltık Kültür Merkezi açılıyor

Hasan Saltık Kültür Merkezi açılıyor

HABER MERKEZİ – Hozat Belediyesi ve Kalan Müzik tarafından yaptırılan Hasan Saltık Kültür Merkezi 25 Kasım Cumartesi Hozat’ta açılacak.

İki yıl önce hayatını kaybeden Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın anısı, doğduğu topraklarda adına kurulan kültür merkeziyle yaşatılacak. Hozat Belediyesi’nin tahsis ettiği binada Kalan Müzik’in katkılarıyla yenilenen Hasan Saltık Kültür Merkezi, ilçede yapılan sergi, tiyatro, konser etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Kalan Müzik’ten yapılan açıklamada, “Hasan Saltık’ın da hep istediği gibi, Dersim’de kültür ve sanat etkinliklerinin yeşermesi için işlevsel bir mekâna dönüşmesini umduğumuz merkezin açılışında bizler ve sevdiği dostları orada olacağız” denildi.

HASAN SALTIK KİMDİR?

Hasan Saltık, 1964 Dersim Hozat doğumludur. Kalan Müzik’in kurucularından olan Hasan Saltık Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derlemiş ve yayımlamıştır.

İlköğrenimini Dersim’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti.
Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

2003 yılında Prens Claus Nişanı’na layık görüldü. Ertesi yıl Time dergisi tarafından “Türkiye’nin müzik antropologu” olarak tanımlanarak, Avrupa Kahramanları’ndan biri olarak seçildi. 5 Nisan 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla fahri doktora unvanı aldı.

2 Haziran 2021 gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu Bodrum, Muğla’da 57 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Küçükyalı Mezarlığı’na defnedildi.

Hasan Saltık Kültür Merkezi açılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!