Halfeti’de AKP’li Belediye bildirim yapmadan evleri yıkmak istedi vatandaş direnerek izin vermedi

featured

AKP’li Halfeti Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bitek Mahallesi’nde, tapusu olmayan  evleri yıkmak için karar aldı. Alınan yıkım kararı doğrultusunda mahalleye giden iş makinaları mahalle girişinde bulunan zeytin ağaçlarını yerinde sökerek evleri yıkmak istedi. Ancak mahallede yaşayan çok sayıda vatandaş belediyenin bu kış ayında kendilerini sokağa mahkum edeceğini belirterek yıkım ekiplerine direndi.  Vatandaşlar evlerinin yıkılmasına izin vermeyip belediyeye ait iş makinelerinin evleri yıkmasına karşı durdu bunun üzerine belediye ekipleri bölgeye jandarma ekiplerini çağırarak vatandaşların bölgeden uzaklaştırmasını istedi. TOMA’lar eşliğinde bölgeye gelen jandarma vatandaşların bölgeden uzaklaşmasını istedi ancak vatandaşlar yıkım bölgesinden çekilmeyerek jandarma ekipleri ile arbede yaşadılar. Bu arada jandarmaya ait TOMA’ların zaman zaman vatandaşları dağıtmak için tazyikli su kullandığı öğrenildi. Vatandaşlar belediyenin mahalleyi rant alanına çevireceğini buna izin vermeyeceklerini kış ayında sokakta nasıl yaşayabiliriz diyerek jandarma ekiplerine de direndi. Evlerinin bahçe duvarlarının üzerine çıkarak iş makinalarının duvarları yıkmasına engel olan vatandaşların jandarma ekiplerinin müdahalesine rağmen belediye ekipleri yıkım çalışmasından vaz geçerek yıkımı geçici olarak durdurup ekipleri bölgeden çekti. Bölgeden ayrılmayan ve aralarında kadınlarında bulunduğu grup kendilerine kış olmasına rağmen önceden bildirim yapılmadığını ve evleri boşaltmak için bir süre de tanınmadığını belirterek şu tepkiyi gösterdiler: “Bizler terörist değiliz. Bunun için bu kadar asker yığmak gerekmiyor. AKP’li Halfeti Belediye Başkanı bizleri bu kış gününde mağdur etti. Bu durumu hakketmiyoruz evlerimizi yıktırmayız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

CHP HEYETİ YIKIM BÖLGESİNE GELEREK BELEDİYE YÖNETİMİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Halfeti Belediyesi’nin bazı evleri yıkmak için karar alması ve bölgeye yıkım ekibi göndermesinden sonra CHP Şanlıurfa CHP Urfa İl Örgütü Halfeti’ye bir heyet gönderdi. Heyete başkanlık yapan İl Başkan Yardımcısı ve Hukuk Komisyonu Üyesi Ronayi Paydaş belediye ekiplerinin yıkım yapmak istediği Bitek Mahallesi’ne giderek burada vatandaşlar ile görüşerek tepkilerini dile getirdi. CHP İl Başkanı Yardımcısı Ronayi Paydaş belediye ekiplerinin hukuksuzca yıkım yapmak istediğini ve birçok zeytin ağacını bile kökünden söktüğünü belirterek  şunları konuştu: “Köylülerin atadan dededen kaldıkları, ikamet ettikleri ve yerleştikleri bu köy kış vakti yıkılıyor! Köylüler yıkılma gerekçesini bilmiyor. Zira kendilerine köylerinin ne için yıkılacağına dair ulaşmış bir tebligat olmadığı gibi sadece yıkım emri ile karşılaşmışlar” CHP’li Paydaş köylülere sahip çıkacakların haklarını aramaları için yanlarında olacaklarını belirterek, “Biz arazilerin köylüler tarafından kullanılmasını istiyoruz buraları rant alanına çevirmelerini istemiyoruz, vatandaşlarımıza hukuki olarak hertürlü desteği vereceğiz” dedi.

CHP ŞANLIURFA HUKUK KOMİSYONU: BİTEK KÖYLÜLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ 

Bu arada CHP Hukuk Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada  vatandaşın kullandığı arasaların rant amacıyla parsel parsel  satıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “CHP Şanlıurfa İl Örgütü Hukuk Komisyonu olarak Halfeti Yukarıgöklü Bitek Kırsal Mahallesi’ndeyiz. Burada tanık olduğumuz manzara Halfeti Belediyesi’nin sınırları içerisindeki arazileri parsel parsel satması oldu. Köylülerin atadan dededen kaldıkları, ikamet ettikleri ve yerleştikleri bu köy kış vakti yıkılıyor! Köylüler yıkılma gerekçesini bilmiyor? Zira kendilerine köylerinin ne için yıkılacağına dair ulaşmış bir tebligat olmadığı gibi sadece yıkım emri ile karşılaşmış ve önce evlerinin duvarları yıkılmış daha sonra köylüler yıkım ekibini evlerine sokmamış ve direnmişler. Yine alışık olduğumuz manzara olan köylüyü jandarmayla karşı karşıya getirme bu köyde de yaşanmış. evlerinin yıkılmasını istemeyen köylüler yıkım ekibine direnmiş, köylüler darp edilmiş ve gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılmışlardır. Köy halkı aynı zamanda yetkililerden bu evleri başınıza yıkacağız şeklinde tehditler de almışlar. kış vakti yaşanan zorluğu bizzat köydeki kadınlardan dinledik. Köyde ikamet eden ve kocası dışarda işçi olarak çalışan kadın, evi yıkıldığı taktirde kış vakti çocuklarıyla açıkta kalacağını haykırmış ve bu kış vakti gidip sığınacak başka bir yeri de yok. Bizler CHP Şanlıurfa İl Örgütü Hukuk Komisyonu olarak Bitek köylülerinin yanında ve kökünden koparılmış zeytin ağaçlarının da takipçisi olacağız.”

Halfeti’de AKP’li Belediye bildirim yapmadan evleri yıkmak istedi vatandaş direnerek izin vermedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!