Gülistan Doku soruşturmasında baş şüphelinin babası soruşturma günü il dışına çıkmış

featured
Gülistan Doku

Dersim’de 1413 gün önce kaybolan ve bir daha haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun nerede olduğu sorusu hala cevap bulabilmiş değil. Gülistan Doku dosyasında baş şüpheli Zeinal A.’nın, polislikten ihraç edilen babası E.Y.’ye ait olan ve polis tutanağında olaydan bir gün önce Gülistan’ın zorla bindirilmeye çalışıldığı belirtilen otomobilin, soruşturmanın açıldığı 7 Ocak’ta il dışına çıkarıldığı ve yaklaşık bir hafta sonra tekrar kente getirildiği ortaya çıktı

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, kaybolmasından önce son görüştüğü kişi olduğu belirtilen erkek arkadaşı Rusya doğumlu Zeinal A. Gülistan’ın kayboluşundan yaklaşık 2 yıl sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Yaklaşık 4 saat süren ifadenin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında yurt dışı yasağı konuldu.

POLİSLİKTEN İHRAÇ EDİLDİ VE HAPİS CEZASI ALDI

Gülistan Doku’nun Rus uyruklu eski erkek arkadaşı Zeinal A.’nın babası Engin Yücel hakkında, Doku ile ilgili gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyadan ifşa ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Dava kararında mahkeme heyeti, Yücel’i kişisel verileri ele geçirip, yaydığı gerekçesiyle 2,5 yıl hapse çarptırdı. Ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan inceleme ve araştırmalarda Engin Yücel’in Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi 2018 yılında hayatını kaybeden eden polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu hakkında da sosyal medya üzerinden olumlu ifadeler kullandığı tespit edildi. Tunceli Valiliği’nin önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından Zaynal Abarakov’un babası Engin Yücel, polislik mesleğinden ihraç edildi.

DOSYA YENİDEN İNCELENİYOR

Geçtiğimiz hafta Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Tunceli’ye gelerek Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve Emniyet Müdürü Hakan Duman’la görüştü. Görüşme neticesinde ablanın talepleri üzerine güvenlik güçlerince ekip kurularak dosyanın baştan sona kadar inceleneceği belirtildi.

‘GÜLİSTAN KAYBOLMADAN BİR GÜN ÖNCE BEYAZ RENKLİ BİR ARACA ZORLA BİNDİRİLMEYE ÇALIŞILDI’

Gülistan Doku’nun kaybolmadan bir gün önce beyaz renkli bir araca zorla bindirilmeye çalışıldığını söyleyen aile avukatı Ali Çimen, “Gülistan Doku’nun soruşturma dosyası 7 Ocak 2020 tarihinde başlandı. Gülistan en son 5 Ocak 2020 tarihinde ondan haber almıştık. Kaybolmasından bir gün önceki gecesi saat 22.30 sıralarında Gülistan Doku’nun bir vatandaşın ihbarıyla olay yerine giden polisin tuttuğu bir tutanak vardı. Tutanağa göre vatandaşın ihbarı sonucunda anlaşılan Gülistan’ın beyaz renkli bir arabaya zorla bindirilmeye çalışıldığı bunu gören vatandaşında polise haber verdiği olaydı. 4 Ocak 2020 gecesi baş şüphelinin babası o zaman asayiş şubede görevliydi. Bindirmeye çalışan baş şüphelidir. Polis olay yerine gidiyor tutanak tutuyor. Aynı anda olay yerine giden polis memuru baş şüphelinin babasını arıyor. Baş şüphelinin babası olay yerine gittiğini söylüyor ama ilk ifadesinde ‘araç çamura saplanmıştı ben aracı kurtarmaya gitmiştim.’ demişti. Tutanakla biz gördük ki öyle değil vatandaşın ihbarı var. Baş şüphelinin de kimliği yok. Babası olay yerine gidiyor. Ondan sonra bir tutanak tutuluyor ve serbest bırakılıyor. 5 Ocak 2020 günü baş şüpheliyle kafenin önünde görüşüyor. Sonra Gülistanın dolmuşa binip üniversite tarafına hareket etmesi olayı vardı. Görüntülerde zaten yayınlandı.  Orada 12. 21 gibi telefonu kapanıyor. 16.41 sıralarında üniversitede görevli işçi var. Bunlar kendileri emniyet gidip ifade veriyor. Diyorlar ki; ‘ Siz bu kızı arıyorsunuz ama biz bu kızı 16.41 sıralarında gördük.’ Biz oradan geçelerin Plaka Tanıma Sistemleri (PTS)’ni de istedik” dedi.

SORUŞTURMANIN BAŞLADIĞI GÜN ESKİ ERKEK ARKADAŞININ BABASI İL DIŞINA ÇIKMIŞ

Gülistan Doku’nun zorla bindirilmeye çalıştığı arabanın eski erkek arkadaşı Zeinal A.’nın polis babası Engin Yücel olduğunu ve Yücel’in de soruşturma başladığı gün il dışına gittiğini belirterek, “Vatandaşın kullandığı araçta aynı o tarihte Tunceli istikametine göre oradan geçmiş. 7 Ocak 2020 günü Gülistan’ın soruşturması başladı. O tarihte Gülistan’ın zorla bindirildiği aracın Elazığ’a doğru çıktığına dair görüntüsüne siz ulaşmışsınız. O dosyanın içerisinde çok önceden de vardı. Biz bu görüntüden sonra bu baş şüphelinin babasına aittir. Zaten Gülistan bu araca zorla bindirildi. Bu aracın içerisinde DNA incelemesi yapın dedik. Bu aracın PTS’sini takip edelim dedik.  Yani Elazığ’a gitmişse Elazığ’a buradan da başka yere gitmişse onu da takip edelim dedik. Zaten bu Kamu görevlisidir. Vali izin vermeden şehir dışına çıkılmaması lazım.  Dosyada bunların hepsini istedik ama taleplerimizin hiçbiri kabul edilmedi. Gülistan zorla bu araca bindirildiği için DNA’sını istedik. Soruşturmanın başlatıldığı gün bu araç şehri terk ediyor. Yani durup dururken değil soruşturmanın başladığı gün terk ediyor. Bununla ilgili taleplerimiz vardı. Bu aşamaya kadar hiçbir talebimiz kabul edilmedi.  Soruşturma 7 Ocak 2020 tarihinde açıldı. Bu araçta o gün şehri terk ediyor. Bu araç baş şüphelinin babasına ait bir araçtır. Biz aracın PTS’sini istedik. Dosyanın içerisinde girmediği için olaydan bir yıl sonra biz HTS’leri dosyaların içerisine alabildik. Oradan da fark ettik ki Tunceli’den çıktıktan sonra Elazığ istikametine doğru dağlık yoldan gidiyor. Tabi biz görüşmelerle bunu anlıyoruz. Normal istikametten Elazığ’a gidildiğini yorumlayamıyoruz. PTS’leri dosyanın içerisine alın dedik almadılar. Alınmış olsaydı daha iyi yorumlayacaktık. Elazığ’a çıktığını kesin biliyoruz. Hem HTS hem de PTS’si de uyumludur. Bir müddet Elazığ’da kalıyor. Bizim soruşturma dosyasında şüphelinin materyalleri üzerinde henüz inceleme yapamadık. Cep telefonun bilirkişi raporunu tamamlayamadık. Evini zaten boşaltıp gitti. Yani dosyamız sürüncemede kalmış durumda.  O olaydan kısa bir süre sonra baş şüphelinin babası polis memuru valinin korunmasına alındı. Bir yönüyle sanki orada bir ödüllendirme yapıldı. Normal basit biriyken valilik korunmasına alındı. DNA incelenmesi yönünde savcılık kısmı izin verir. Biz onlarca kez talep ettiğimiz bir husustur. Şuana kadarda kabul edilmedi” şeklinde konuştu.

Gülistan Doku soruşturmasında baş şüphelinin babası soruşturma günü il dışına çıkmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!